O Pleszewie

Pleszew to miasto w województwie wielkopolskim, leżące na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Nerem. Jest siedzibą powiatu pleszewskiego oraz gminy Pleszew. Leży około 25 km na północny zachód od Kalisza; położony jest w południowo-wschodniej części historycznej Wielkopolski, a do II rozbioru Polski (1793) oraz w latach 1975–1998 leżał w województwie kaliskim. Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel.

Według danych za 2022 rok na terenie Miasta i Gminy Pleszew żyje 27920 osób w tym 13620 mężczyzn i 14300 kobiet. W samym Pleszewie obecnie żyje 15396 osób.

Od 2018 roku burmistrzem Miasta i Gminy Pleszew jest Arkadiusz Ptak. Gmina Pleszew składa się z 28 sołectw, a miasto podzielone jest na 10 jednostek pomocniczych – osiedli.

Przez Pleszew przebiegają drogi krajowe nr 11 Kołobrzeg – Piła – Poznań – Pleszew – Ostrów Wielkopolski – Lubliniec – Bytom oraz nr 12 Łęknica – Leszno – Pleszew – Kalisz – Radom – Dorohusk. W pobliżu biegnie również linia kolejowa, a pociągi zatrzymują się na stacji Pleszew usytuowanej w Kowalewie – ok. 4 km od centrum miasta. Do stacji kolejowej dociera linia kolei wąskotorowej posiadająca unikalny na skalę Europy trójszynowy splot torowy, po którym mogą poruszać się zarówno pociągi wąskotorowe, jak również normalnotorowe. Kolej wąskotorowa funkcjonująca w Pleszewie dowozi pasażerów z centrum miasta do stacji kolejowej w Kowalewie i z powrotem. W 2021 roku została uruchomiona komunikacja miejska, na którą składają się busiki linii PL1 i PL2 okrążające całe miasto i dowożące pasażerów do najważniejszych punktów w Pleszewie.

Pleszew rozwija się w duchu kompaktowości i idei miasta 15-minutowego. Wszystko, co jest potrzebne do życia znajduje się w zasięgu maksymalnie kwadransa od miejsca zamieszkania pieszo, rowerem czy komunikacją miejską. Zgodnie z tą koncepcją w Pleszewie są łatwo dostępne żłobki i przedszkola, przyjazne szkoły, także artystyczne, nowoczesne obiekty sportowe i rekreacji, atrakcyjny rynek mieszkaniowy, zróżnicowana oferta kulturalna, a także wysoki poziom opieki zdrowotnej.

Historia miasta
Publiczne szkoły i przedszkola
Instytucje kultury
Sołectwa i osiedla
Atrakcje turystyczne