(Nie)Typowo Rowerowo, czyli wielkie święto roweru

Rower to bardzo wygodny środek transportu, z którego korzystają zarówno dzieci jak i dorośli. Z tego względu, przy okazji Światowego Dnia Roweru, propagowano w szkołach poruszanie się tym środkiem transportu, a na Miasteczku Ruchu Drogowego edukowano, jak być bezpiecznym i jak reagować na zagrożenia.

3 czerwca to na całym świecie Święto Roweru. Z tej okazji, Miasto i Gmina Pleszew wraz z nauczycielami, przygotowała dla uczniów szkół i przedszkoli szereg atrakcji, wydarzeń i konkursów dotyczących bezpieczeństwa w ruchu drogowym, ekologii i profilaktyki. Aby zachęcić najmłodszych do częstej aktywności fizycznej, władze miasta ufundowały wszystkim uczniom szkół podstawowych koszulki z napisem “Lubię ćwiczyć”, a przedszkolakom plecaczki i wodę.

Tego dnia, odbywało się jednocześnie kilka wydarzeń. Na Miasteczko Ruchu Drogowego, które znajduje się przy Stadionie Miejskim zaproszono uczniów klas IV ze wszystkich szkół z terenu MiG Pleszew, ponieważ są oni w trakcie zdawania egzaminu na kartę rowerową. Tam, czekali na nich przedstawiciele wszystkich służb: Ratownicy Medyczni i WOPR Gołuchów, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie, strażacy z OSP Pleszew oraz Straż Miejska. Przygotowali dla dzieci pokazy ratownictwa, lekcję bezpiecznego poruszania po drodze, a także symulacje wypadków i udzielania pierwszej pomocy. W sumie w zajęciach plenerowych uczestniczyło około 300 uczniów, którzy na zakończenie otrzymali od burmistrza MiG Pleszew Arkadiusza Ptaka kamizelki odblaskowe.

Jednocześnie, również na Stadionie Miejskim, odbywała się akcja sprzątania i sadzenia nowych drzew. W sprzątanie ,,Plant” zaangażowano przedszkolaków z “Misia Uszatka”, a także uczniów NLO. Wyposażeni w rękawiczki i worki do segregacji, oczyścili park ze śmieci. Następnie wspólnie z Fundacją Program Czysta Polska przeprowadzona została akcja #CzysteZieloneMiasta, podczas której posadzonych zostało 200 sztuk buków podarowanych przez Lasy Państwowe. W sadzenie zaangażowano uczniów szkół podstawowych. Nie zabrakło również drzewek posadzonych przez burmistrza Arkadiusza Ptaka oraz jego zastępczynię Izabelę Świątek . Nad przebiegiem nasadzeń czuwał Maciej Narkun- specjalista w dziedzinie architektury krajobrazu. Wydarzeniu towarzyszyło Nadleśnictwo Taczanów ze stoiskiem edukacyjnym, Referat Gospodarki Odpadami z edukacją ekologiczną dla dzieci oraz strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie z symulacją pożarów. Dzięki ich zaangażowaniu, dzieci mogły poznać wiele ciekawostek na temat ekologii, przyrody oraz bezpieczeństwa.

Uczniów klas ósmych, zaproszono tego dnia do Zajezdni Kultury, gdzie odbył się jubileuszowy podcast sportowy “Zostajesz tym, kim chcesz być” z udziałem Tomasza Sarary- wielokrotnego mistrza Polski w kickboxingu oraz trenera personalnego Bartosza Rogackiego. Spotkanie było okazją do poruszenia tematu uzależnień, motywacji i autorytetów. Uczniom spoza terenu miasta umożliwiono uczestnictwo poprzez streaming.

W Światowy Dzień Roweru szkoły organizowały dla swoich podopiecznych wycieczki zarówno piesze jak i rowerowe, a także przeprowadzony został konkurs na “Najbardziej rowerową szkołę i klasę”. Tytuł I edycji (Nie)Typowo Rowerowo otrzymała ta szkoła, której największa liczba uczniów przyjechała 3 czerwca rowerem. Natomiast klasy, których 100% uczniów przyjechało tego dnia rowerem, mogły liczyć na nagrodę, jaką był karnet do kina.

Zwycięzcy I edycji (Nie)Typowo Rowerowo:

Szkoła Podstawowa nr 1 im. 70 Pułku Piechoty w Pleszewie

Klasa VIa ZSP nr 1 w Pleszewie
Klasa Va ZSP nr 3 w Pleszewie
Klasa VIa SP w Kuczkowie