Zmiany w segregacji: nie u nas
10
07
2017

Zmiany w segregacji: nie u nas

Dodane przez M. Konieczny 0

W lipcu zmieniły się przepisy dotyczące segregacji odpadów, które teraz należy selekcjonować według czterech frakcji. W gminie Pleszew taki sposób funkcjonuje od początku. Mieszkańcy mogą więc być spokojni.

 

Nowe przepisy dotyczące odpadów ujednolicają selektywną zbiórkę na terenie całego kraju. Z odpadów zmieszanych należy wyselekcjonować minimum cztery frakcje, które trzeba wrzucać do pojemników lub worków w określonych kolorach. I tak: papier powinien trafić do pojemnika lub worka niebieskiego, metale i tworzywa sztuczne do żółtego, szkło do zielonego, a bioodpady do brązowego. – Bardzo często bywało tak, że jadąc na wakacje lub do rodziny w innym mieście, musieliśmy selekcjonować śmieci zupełnie inaczej, np. oddzielając śmieci mokre od suchych – tłumaczy Angelika Sołtysiak, Kierownik Referatu Gospodarki Odpadami. Teraz nie będzie problemu, a co najważniejsze poprawi się poziom recyklingu odpadów komunalnych. Obecnie wynosi on zaledwie 26% w skali kraju, natomiast do 2020 r. powinniśmy odzyskiwać 50%. Jeśli nie osiągniemy poziomu zalecanego przez Unię, to Polsce grożą duże kary finansowe.

 

W gminie Pleszew jednak rewolucji nie będzie. Od samego początku wdrożenia systemu zbieramy odpady według czterech frakcji. Jest on więc dostosowany do nowego rozporządzenia ministra środowiska – uspokaja Andrzej Jędruszek, zastępca burmistrza. – Mieszkańcy coraz lepiej selekcjonują śmieci, choć do ideału jeszcze daleka droga. Przede wszystkim musimy chcieć segregować odpady dla naszego wspólnego dobra – dodaje zastępca burmistrza.

 

Zmieni się jednak miejsce, dokąd trafiać będą wyprodukowane przez mieszkańców Gminy Pleszew śmieci. Do tej pory Pleszew był przypisany do instalacji zlokalizowanej w Ostrowie Wlkp. Od 21 czerwca wszystkie odpady komunalne zmieszane z całej gminy Pleszew trafiają do Regionalnej Instalacji do przetwarzania Odpadów Komunalnych w Witaszyczkach w gminie Jarocin. Tak nakazuje nowy plan gospodarki odpadami dla województwa wielkopolskiego. Wyznacza on 10 Regionów gospodarowania odpadami w Wielkopolsce. Miasto i Gmina Pleszew została przypisana do regionu 6, w którym funkcjonuje Zakład Gospodarki Odpadami w Witaszyczkach obejmujący swoim zasięgiem kilka powiatów. Instalacja ta odbiera i zagospodarowuje odpady od 271.808 mieszkańcu z całego regionu VI.W skład tego regionu wchodzi 19 gmin, takie jak:  Borek Wielkopolski, Chocz, Czermin, Dobrzyca, Dominowo, Gizałki, Jaraczewo, Jarocin, Kotlin, Kórnik, Krzykosy, Książ Wielkopolski, Nowe Miasto nad Wartą, Piaski, Śrem, Środa Wielkopolska, Zaniemyśl, Żerków, Pleszew.

 

Wprowadził: M. Konieczny

Wielkość czcionki
Kontrast