Z okazji zakończenia wojny
08
05
2020

Z okazji zakończenia wojny

Dodane przez Anna Bogacz 0

8 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Zwycięstwa na cześć zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji władze samorządowe oddały cześć wszystkim, którzy zginęli i walczyli za naszą wolność.

 

Miasto i Gminę Pleszew reprezentowali Adam Staszak – Dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie i Anna Bogacz – Kierownik Biura prasowego UMiG w Pleszewie. W imieniu Starosty Pleszewskiego hołd poległym złożyli Sławomir Sobczyk – Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki oraz Piotr Fabisz – Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska.

 

Wiązanki kwiatów zostały złożone w trzech miejscach związanych z II wojną światową na cmentarzu parafialnym przy ul. Kaliskiej: na grobie pomordowanych ofiar przez terror hitlerowski w obozie pracy w Łaszewie w latach 1942-45, grobie pomordowanych ofiar przez terror hitlerowski oraz na wspólnym grobie ofiar nalotu hitlerowskiego na Pleszew 1 września 1939 r.

 

8 maja 1945 r. o godz. 23.01. nastąpił końcowy akcent II wojny światowej. W kwaterze Marszałka Żukowa, w gmachu szkoły saperów w dzielnicy Karlshorst w Berlinie podpisano bezwarunkową kapitulację Wehrmachtu i innych sił III Rzeszy przed przedstawicielami trzech mocarstw sojuszniczych.

 

Pleszew został wyzwolony spod okupacji niemieckiej już w styczniu 1945 r. Wyzwalanie naszego miasta i najbliższej okolicy rozpoczęło się natarciem wojsk radzieckich wchodzących w skład 33 armii gen. płk. Wieczesława Cwietajewa i 7 korpusu kawalerii gen. lejtn. Michała Konstantinowa (I Front Białoruski) oraz walczących u ich boku żołnierzy Wojska Polskiego. W dniu 24 stycznia 1945 r. około godz. 10.30 czołówka wojsk radzieckich wkroczyła do Pleszewa od strony koszar. Po oskrzydleniu miasta wojska radzieckie rozpoczęły frontalne natarcie od wschodu, głównie od ulicy Kaliskiej w kierunku Rynku. Sztab niemiecki stacjonujący w ratuszu szybko wycofał się z miasta. Około godz. 12.00 nadjechał od strony Brzezia jeden czołg radziecki, który po rozbiciu dwóch barykad na ulicy Kaliskiej zbliżał się do Rynku. W tym momencie z narożnika wyskoczył żołnierz niemiecki i rzucił się wraz z miną pod zbliżający się czołg. Nastąpił gwałtowny wybuch, w wyniku którego zginęła cała załoga czołgu licząca 4 żołnierzy, zginął również sprawca rozbicia czołgu. Po upływie pół godziny nadjechały trzy dalsze czołgi, a niedobitki wojsk niemieckich uciekały w popłochu. Z chwilą wkroczenia wojsk radzieckich i opanowania przez nie znacznej części miasta, członkowie miejscowego ruchu oporu AK ruszyli z rozwiniętym biało-czerwonym sztandarem z Malinia w kierunku Rynku i zawiesili go na ratuszu. Wkrótce na bardzo wielu budynkach pojawiły się flagi narodowe. Bezpośrednio po wyzwoleniu przystąpiono do zorganizowania władz administracyjnych i porządkowych. Pismem tymczasowego starosty jarocińskiego Józefa Szyszki z dnia 27 stycznia 1945 r. został mianowany tymczasowym burmistrzem Jan Holka, a potem Jan Barański. Komendantem wojennym był starszy lejtnant Biegimbietow. Tymczasowy Zarząd Miejski zwołał na dzień 21 lutego 1945 r. obywateli, którzy ukończyli 21 lat do Domu Parafialnego w celu utworzenia Miejskiej Rady Narodowej Pleszewa.

 

Tekst: K. Rutkowska, Muzeum Regionalne w Pleszewie

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast