W rocznicę wyzwolenia Pleszewa
24
01
2018

W rocznicę wyzwolenia Pleszewa

Dodane przez Anna Bogacz 0

Z okazji przypadającej 24 stycznia rocznicy wyzwolenia Pleszewa hołd ofiarom II wojny światowej w imieniu władz Miasta i Gminy Pleszew złożyli Adam Staszak – dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie oraz Przemysław Marciniak – kierownik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej UMiG w Pleszewie.

 

Wiązanki kwiatów spoczęły na cmentarzu przy ul. Kaliskiej na grobach: Brunona Nikoleiziga ps. „Adam” – komendanta Pleszewskiego Obwodu AK,  Józefa Krychowskiego – członka ruchu oporu, który zginął podczas walk wyzwoleńczych odbywających się na ul. Podgórnej i podpleszewskiej Nowej Wsi oraz na zbiorowej mogile poległych w czasie II wojny światowej.

 

Przypomnijmy: walki uliczne w Pleszewie rozpoczęły się 24 stycznia 1945 r. we wczesnych godzinach rannych. Po południu miasto było już wyzwolone przez oddziały radzieckiej 33 Armii gen. płk. Wieczesława Cwietajewa i 7 korpusu kawalerii gen. lejt. Michała Konstantinowa, wchodzące w skład I Frontu Białoruskiego. Podczas tej inicjatywy zginęło kilkunastu radzieckich żołnierzy, także załoga czołgu wysadzonego przez Niemców u zbiegu Rynku i ul. Kaliskiej. Kilka dni przed wyzwoleniem Pleszewa na posterunku niemieckiej policji zamęczono kpt. Brunona Nikoleiziga ps. „Adam” – komendanta Pleszewskiego Obwodu AK.

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast