U Pani Janiny na setnych urodzinach
13
05
2019

U Pani Janiny na setnych urodzinach

Dodane przez Anna Bogacz 0

Ma sto lat, a nadal żywo interesuje się tym, co słychać w Internecie. Na jej urodzinach pojawiło się blisko 70 osób z najbliższej rodziny. Z życzeniami pospieszył także Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew.

 

Pani Janina Kilińska z Kuczkowa swoją imprezę urodzinową wspólnie z najbliższymi obchodziła w sobotę 11 maja – dokładnie w dniu przypadających urodzin.

 

Gorące życzenia zdrowia i wytrwałości przekazał osobiście jubilatce Arkadiusz Ptak – Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew oraz Hanna Nawrot – szefowa Urzędu Stanu Cywilnego i Spraw Obywatelskich. Pani Janina otrzymała także życzenia od premiera RP.

 

Janina Kilińska urodziła się w Niedzielsku – dzisiejszym Wieluniu. Jest najstarszą  z siedmiorga  rodzeństwa. Mimo swego wieku ma doskonałą pamięć, z wielkim przejęciem potrafi opowiedzieć przeżycia z okresu wojennego. Pierwszego dnia wybuchu II wojny światowej była świadkiem zbombardowania swojego rodzinnego miasta. Jako najstarsza z rodzeństwa organizowała ucieczkę w kierunku Warszawy, przeżyła naloty samolotowe na uciekającą ludność cywilną. W kwietniu 1940 roku została wysiedlona z rodzinnego miasta i wywieziona do Niemiec. Przez pięć lat pracowała niewolniczo na rzecz hitlerowskich Niemiec. Rok przebywała w obozie przejściowym w mieście Haren (Maczków) nad rzeką Ems. Podczas tego pobytu 19 maja 1945 r.  uczestniczyła w nadaniu miastu Haren przez gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego polskiej nazwy Maczków. Po powrocie z obozu w 1947 r. wzięła ślub z Władysławem Kilińskim i zamieszkała na stałe w Kuczkowie, gdzie wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne. Nie poddała się naciskom ówczesnej władzy, nie zgadziła się na oddanie ziemi i wstąpienie do PGR.

 

Pani Janina wychowała troje dzieci, ma dziewięcioro wnuków i trzynaścioro prawnuków, w tym najmłodszego dwumiesięcznego Adasia. Do dziś żywo interesuje się szczególnie wydarzeniami swojej parafii i tym, co dzieje się w kraju. – Ponieważ ma już słaby wzrok, to prosi synów lub wnuka, aby jej przeczytali, co tam nowego w Internecie – mówi Mirosław Kiliński, syn Pani Janiny.

 

W 2019 r. swoje setne urodziny będzie obchodzić jeszcze dwoje mieszkańców Miasta i Gminy Pleszew – w listopadzie i grudniu.

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast