Tłumy na Święcie Biblioteki
07
11
2017

Tłumy na Święcie Biblioteki

Dodane przez M. Konieczny 0

W niedzielę 29 października Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie zorganizowała „Święto Biblioteki” – festyn czytelniczy, w którym uczestniczyło ponad 250 osób.

 

Imprezę rozpoczęło przedstawienie teatralne w wykonaniu dzieci z Przedszkola Bajka, które pod opieką Pani Elżbiety Grzemskiej i Barbary Karbowskiej zaprezentowały „Balladę o uprzejmym rycerzu”. Następnie rozstrzygnięto drugą edycję konkursu „Moja ulubiona postać lub przygoda literacka”, na który wpłynęło ponad 160 prac , a także przeprowadzono liczne konkursy literackie.

 

W nawiązaniu do nazwy projektu „Biblioteczna Akademia Rozmaitości” na ternie całej biblioteki rozlokowano stoiska z różnorodnymi atrakcjami.

 

Słuchaczki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pleszewie prowadziły mini warsztaty rękodzielnicze, natomiast animatorzy z firmy Paidi zadbali o rozrywkę dla najmłodszych. Swoje kreatywne umiejętności można było sprawdzić na stoiskach kaligrafii czy czerpania papieru. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko prowadzone przez strażaków z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Pleszewie, gdzie zarówno dzieci jak i dorośli poznawali m.in. zasady udzielania pierwszej pomocy.

 

Organizacyjnie imprezę wsparli również wolontariusze z Centrum Wolontariatu w Pleszewie, którzy prowadzili stoiska animacyjne dla dzieci. Każdy z uczestników mógł wykonać własne torby na książki, przejść magiczny labirynt wśród książek, czy spróbować swych sił w dużych grach zręcznościowych.

 

Wiele emocji dostarczyła uczestnikom Święta Biblioteczna Loteria, podczas której można było wylosować atrakcyjne nagrody ufundowane przez lokalnych przedsiębiorców oraz instytucje kulturalne i sportowe. Aby zdobyć kupon uprawniający do udziału w losowaniu należało wziąć udział w minimum 5 konkurencjach przygotowanych na poszczególnych stoiskach zlokalizowanych na ternie biblioteki.

 

Imprezie towarzyszyła wystawa fotograficzna dokumentująca dotychczasowe wydarzenia zorganizowane w ramach projektu, zaprezentowana w holu biblioteki.

 

Festyn był również podsumowaniem całorocznego projektu czytelniczego „Biblioteczna Akademia Rozmaitości”, podczas którego zorganizowano 25 wydarzeń, w tym spotkania autorskie dla dzieci i dorosłych, konkursy, wykłady i warsztaty, które umożliwiały pogłębienie wiedzy na różnorodne tematy – od zagadnień związanych ze zdrowiem, teatrem, nowymi technologiami, podróżami, retoryka po literaturę.

 

„Święto Biblioteki” zorganizowane zostało dzięki dofinansowaniu projektu „Biblioteczna Akademia Rozmaitości” przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu.

 

Partnerem projektu było Stowarzyszenie Pionier, którego prezesem jest Andrzej Borkowski.

Wprowadził: M. Konieczny

Wielkość czcionki
Kontrast