Sukces Macieja uczy tolerancji 
09
06
2021
plakat przedstawia macieja Niemana siedzącego na ławce jako scena z filmu Forrest Gump

Sukces Macieja uczy tolerancji 

Dodane przez M. Konieczny 0

Plakat filmowy „Forrest Gump” z Maciejem Niemanem– uczestnikiem zajęć w Środowiskowym Domu Samopomocy w Pleszewie otrzymał nagrodę publiczności podczas Festiwalu Filmowego Camera Hity 2021. -Tego typu konkursy sprawiają, że osoby niepełnosprawne mogą zaistnieć w społeczności lokalnej i nie tylko w niej – tłumaczy kadra ŚDS.

 

Czterdzieści miejsc i czterdzieścioro uczestników. Środowiskowy Dom Samopomocy w Pleszewie to wyjątkowe miejsce: rozwija, uczy życia, rehabilituje, buduje przyjaźnie. Pomaga niepełnosprawnym powyżej 18 roku życia. Są to osoby z niedoskonałościami intelektualnymi lub ruchowymi.

 

Dzięki różnego rodzaju konkursom, każdy ma możliwość realizowania swoich pasji i zainteresowań.  – To promocja  aktywności i kreatywności oraz wzmocnienie poczucia własnej wartości – tłumaczy dyrektor Maja Wrzeszczyńska. Jak dodaje jej zastępca Iwona Marcisz, to co z pozoru nieosiągalne staje się nagle realne i rzeczywiste, a sukces Macieja jest sukcesem zbiorowym, ponieważ w pracę zaangażowane było szerokie grono uczestników i kadra ŚDS. Sam Forrest Gump, w postać którego wcielił się Maciej, jest symbolem osoby, która pomimo pewnych niedoskonałości odnosi wielkie sukcesy, jest uczciwa, kochająca i szczera, a w wielu aspektach przewyższająca przeciętnego człowieka.

 

Pomysłodawcą aranżacji plakatu była Agnieszka Laskowicka wraz z uczestnikami zajęć. Samo zdjęcie wykonały Iwona Marcisz oraz Joanna Obecna. Koncepcję na papier „przelała” w formie projektu graficznego Barbara Zabłocka.

 

W naszym społeczeństwie żyją osoby o różnych możliwościach i różnym stanie zdrowia, ale nie może być podziałów. Mamy nadzieję, że plakat z Maciejem będzie wspaniałą lekcją dla wszystkich i powodem do zastanowienia się nad tym, co stanowi prawdziwą wartość człowieka. Na to przede wszystkim chcieliśmy zwrócić uwagę i z taką ideą stworzyliśmy nasz plakat – dodaje M. Wrzeszczyńska.

 

plakat przedstawia macieja Niemana siedzącego na ławce jako scena z filmu Forrest Gump

Plakat z Maciejem Niemanem urzekł publiczność festiwalu w Jarocinie (Fot. Archiwum ŚDS w Pleszewie).

Wprowadził: M. Konieczny

Wielkość czcionki
Kontrast