Stulatek z Grodziska
06
02
2018

Stulatek z Grodziska

Dodane przez Anna Bogacz 0

Czesław Lutyński to pierwszy w tym roku stulatek w gminie Pleszew. Urodził się 5 lutego 1918 r. w Grodzisku. Tam też uczęszczał do szkoły podstawowej. Następnie w szkole zawodowej w Pleszewie uczył się zawodu stolarza. W czasie okupacji pracował w Poznaniu w Zakładach Wojskowych. Po wojnie wrócił do rodzinnego Grodziska i ożeni się z Anną. Wkrótce rozpoczyna się samorządowa kariera Pana Czesława. W 1958 r. zostaje Przewodniczącym Gromadzkiej Rady Narodowej w Zawidowicach. W 1973 r. natomiast decyzją Wojewódzkie Rady Narodowej w Poznaniu zostaje powołany na stanowisko Naczelnika Gminy Chocz. Funkcję tę pełnił do emerytury, na którą przeszedł w 1984 r. Ponadto był aktywnym działaczem w Ochotniczej Straży Pożarnej w Choczu, gdzie pełnił funkcję prezesa. Otrzymał także tytuł Honorowego Prezesa Zarządu Gminnego OSP w Choczu i Niniewie.

 

Swoje setne urodziny zacny Jubilat świętował hucznie w gronie rodziny, ale i licznych gości: władz samorządu Miasta i Gminy Pleszew, gminy Chocz, strażaków i byłych pracowników chockiego urzędu oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Nie zabrakło wzruszeń i wspomnień.

 

W dniu urodzin burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Marian Adamek podkreślał, że Pan Czesław był zawsze jednym z najbardziej aktywnych mieszkańców Grodziska. – Pamiętam, jak jeszcze jakieś 7 lat temu na zebraniu sołeckim doradzał nam Pan w ważnych sprawach – powiedział burmistrz składając Jubilatowi życzenia.

 

Burmistrz Gminy Chocz Marian Wielgosik uroczyście wręczył ponadto Czesławowi Lutyńskiemu Odznakę Honorową za Zasługi dla Gminy Chocz. Otrzymał je jako pierwszy.

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast