Sala w Rokutowie do remontu
18
10
2018

Sala w Rokutowie do remontu

Dodane przez Anna Bogacz 0

Remont sali wiejskiej w Rokutowie ruszy w nowym roku. Samorząd Miasta i Gminy Pleszew pozyskał na ten cel środki zewnętrzne. Pieniądze w kwocie 495.418 zł pochodzą z Unii Europejskiej, z PROW na lata 2014-2020 „Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne”. Cały koszt zadania to ponad 778 tys. zł.

 

Budynek sali przejdzie przede wszystkim termomodernizację. Ocieplony zostanie dach, ściany wraz z wykonaniem nowych tynków, będą także nowe okna i drzwi zewnętrzne. Wnętrze sali przejdzie gruntowną rewolucję: nowe posadzki, podłogi, ściany działowe, tynki, okładziny ścian i sufitów, malowanie i nowa stolarka wewnętrzna. Projekt obejmuje także wymianę kanalizacji sanitarnej, instalacji wodociągowej, c.o., grzewczej i wentylacyjnej. Pojawi się nowa instalacja elektryczna oraz oświetlenie zewnętrzne. Zagospodarowany będzie także teren wokół budynku – powstaną dojścia do sali, nowe schody oraz miejsca postojowe.

 

Co ciekawe, w rokutowskiej sali zostaną zastosowane innowacyjne rozwiązania w zakresie ogrzewania.  Zaprojektowano tu instalację ogrzewczą zasilaną z rewersyjnej pompy ciepła  typu powietrze / woda, która umożliwia ogrzewanie i aktywne chłodzenie jednym urządzeniem. Jest to ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie w obiektach, które nie są użytkowane regularnie. Specyfiką innowacyjną urządzenia jest odwracalność między układem grzania i chłodzenia realizowana w jednym urządzeniu. W porze zimowej pompa ciepła pracuje jako efektywne urządzenie grzewcze pobierające energię z dolnego źródła ciepła, ale dzięki odwróceniu procesu, pompa ciepła staje się agregatem chłodniczym. Ponadto urządzenia wyposażone są w dodatkowy wymiennik ciepła umożliwiający wykorzystanie ciepła odpadowego w trybie chłodzenia, które może być również wykorzystywane dalej. Rewersyjne pompy ciepła zapewniają, niezawodne i łatwe do regulacji chłodzenie budynku przy minimalnych kosztach inwestycyjnych. Zaproponowane rozwiązanie techniczne jest innowacyjne na obszarze Ziemi Pleszewskiej, a tym samym kwalifikuje się jako innowacyjne w skali regionalnej.

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast