Pyra królowała!
02
10
2017

Pyra królowała!

Dodane przez Anna Bogacz 0

Festiwal Wielkopolskiej Pyry to już w Gminie Pleszew tradycja. Impreza odbyła się 1 października w Brzeziu, gdzie ziemniak był wszechobecny: w konkursach, potrawach czy dekoracjach.

 

Festiwal Wielkopolskiej Pyry organizowany jest corocznie w podpleszewskim Brzeziu i zamyka roczny cykl imprez plenerowych w gminie Pleszew. W niedzielę 1 października impreza znów przyciągnęła tłumy. Nic dziwnego, bo wielkopolska pyra jest nie tylko warzywem niezwykle popularnym, ale i smacznym. Tego dnia grała główną rolę. Przede wszystkim w potrawach, które przygotowały Koła Gospodyń Wiejskich. Można było spróbować m.in. sałatki ziemniaczane, cypeliny ziemniaczane, zapiekanki z pyrek, słodkie ziemniaczane bułeczki, szagówki, pyzy ziemniaczane czy ziemniaki faszerowane grzybami.

 

Główny stół degustacyjny przygotowały tradycyjne panie, które gościły uczestników festiwalu u siebie czyli Koło Gospodyń Wiejskich w Brzeziu. Na stole pojawiły się zatem nie tylko szagówki, placki ziemniaczane, ale i pyrczok, gzika z pyrą, racuchy ziemniaczane czy zapiekanka ziemniaczana z łososiem.

 

Tyle dla ciała. A dla ducha przygrywała kapela Pleszewioki. Były  też konkursy dla dzieci i dorosłych, oczywiście z ziemniakiem w roli głównej.

 

Prawdziwe emocje wzbudził towarzyszący Festiwalowi Turniej Wsi i Osiedli Miasta i Gminy Pleszew. W szranki stanęło 7 drużyn: 6 sołectw oraz jedno osiedle. Zwyciężył Piekarzew.

 

W ramach imprezy odbył się także Rajd Rowerowy Po Pyrę. Około 50 rowerzystów wyruszyło spod Centrum Wspieranai Inicjatyw Społecznych, by przez Zieloną Łąkę i Chorzew dotrzeć do Brzezia.

 

Festiwal Wielkopolskiej Pyry zakończyła zabawa z dj-em.

 

Organizatorami imprezy byli: Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie, Dom Kultury w Pleszewie, Spółka Sport Pleszew, sołectwo Brzezie i KGW Brzezie. Partnerami natomiast Centrum Wolontariatu w Pleszewie, Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich oraz Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku.

 

Zdjęcia: Foto Adventure

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast