Przedstawiamy bohaterów tegorocznych Dożynek Miejsko-Gminnych
13
08
2019

Przedstawiamy bohaterów tegorocznych Dożynek Miejsko-Gminnych

Dodane przez Anna Bogacz 0

Tegoroczne pleszewski dożynki odbędą się w Sowinie. Wszystko jest już dopinane na ostatni guzik.  Tymczasem prezentujemy sylwetki starostów i asystentów święta plonów.

 

Tradycyjne Pleszewskie Dożynki Miejsko-Gminne odbędą się 25 sierpnia 2019 r. Gospodarzem tegorocznego święta plonów jest Sowina, ale do wspólnego świętowania przyłączają się okoliczne wsie. Rozpoczynamy mszą św. dziękczynną w kościele parafialnym w Sowinie. Następnie korowód dożynkowy uda się na boisko przy wigwamie, gdzie trwać będą dalsze uroczystości. Obrzęd dożynkowy podzielony na część wieńcową i chlebową wykona zespół „Poligrodzianie” z Politechniki Poznańskiej. Studenci zaprezentują także różnorodne tańce regionalne. Swój program artystyczny pokażą również uczniowie z Zespołu Szkół Publicznych w Taczanowie Drugim i Szkoły Podstawowej w Sowinie Błotnej. Całość zakończy tradycyjna dożynkowa zabawa, którą poprowadzi DJ Biel.

 

Tradycyjnie bohaterami dożynek będą starostowie i ich asystenci. Poniżej ich sylwetki.

 

 

Bogdan Salamon z Sowiny – starosta dożynek. Ma 64 lata, żonę Małgorzatę i czwórkę dzieci: córkę Darię oraz synów: Emila, Szymona i Tomasza. Najmłodszy pomaga w gospodarstwie i jest kandydatem na następcę w prowadzeniu gospodarstwa. A to liczy 24 ha i nastawione jest na produkcję zwierzęcą, główne hodowlę bydła i trzody chlewnej. Od 17 lat pan Bogdan zajmuje się inseminacją zwierząt po południowej stronie gminy. Po tzw. godzinach starosta odpoczywa, bo jak sam mówi: „jak się człowiek napracuje, to odpocząć musi, najchętniej przed telewizorem”. Chętnie spędza czas z czwórką swoich wnuków: 9-letnią Laurą, 6-letnim Mikołajem, 4-letnim Aleksandrem i najmłodszym Maksymilianem, który ma 3 lata.

Hanna Cyrulewska z Taczanowa Drugiego – starościna dożynek. Ma 35 lat i wspólnie z mężem Grzegorzem prowadzą dwa gospodarstwa rolne: jedno w gminie Pleszew, drugie w gminie Gizałki o łącznej powierzchni 20 ha. Oba nastawione są na produkcję roślinną. Głównie jest to uprawa zbóż: pszenicy, rzepaku oraz kukurydzy na ziarno. Pani Hanna ukończyła administrację na Uniwersytecie Szczecińskim. Posiada także kurs rolniczy. Pracuje zawodowo w Sądzie Rejonowym w Pleszewie w Wydziale Rodzinnym. Mąż jest policjantem. Bardzo lubi gotować, chętnie pracuje w ogrodzie. Czas wolny poświęca na rodzinne spotkania. Starościna ma dwoje dzieci: 10-letnia Julię i 5-letniego Antosia. Zdradzamy jednak, że już wkrótce rodzina Pani Hani i Pana Grzegorza się powiększy.

Piotr Winiecki z Bógwidz – asystent starosty dożynek. Ma 48 lat i od 17 lat jest Prezesem Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Bógwidzach. Z wykształcenia jest technikiem rolnikiem, ukończył Szkołę Rolniczą w Marszewie. Prowadzone przez niego gospodarstwo ma 250 ha powierzchni – 220 ha to własność, 30 w dzierżawie. Nastawione jest na produkcję trzody chlewnej. Sprzedaż oscyluje w granicach 2,5 tys. sztuk rocznie. Ponadto w gospodarstwie uprawia się kukurydzę, pszenicę, pszenżyto i rzepak. Pan Piotr zatrudnia 12 pracowników. W wolnym czasie lubi oglądać wyścigi żużlowe. Jest ojcem trojga dzieci: 28-letniego Mateusza, 22-letniej Ewy oraz 18-letniej Anny. A już w listopadzie tego roku obejmie dodatkową funkcję dziadka.

Joanna Obecna z Lubomierza – asystentka starościny dożynek. 38-latka wraz z mężem Łukaszem prowadzą 22-hektarowe gospodarstwo rolne. Część ziemi to ich własność, część w dzierżawie. Uprawiają pszenicę, kukurydzę i pszenżyto. Pani Joanna ukończyła m.in. Szkołę Rolniczą w Marszewie oraz Medyczne Studium Zawodowe w Ostrowie Wlkp. Pracuje w zawodzie jako instruktor terapii zajęciowej w Środowiskowym Domu Samopomocy w Pleszewie. Mąż prowadzi własną działalność gospodarczą. Państwo Obecni wychowują trzy córki: 12-letnią Zuzannę, 8-letnią Alicję i 5-letnią Lenę. W wolnym czasie Pani Joanna lubi jeździć na rowerze. Relaksuje się także za kierownicą samochodu.

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast