Poznaj starostów dożynek miejsko-gminnych
18
08
2017

Poznaj starostów dożynek miejsko-gminnych

Dodane przez Anna Bogacz 0

Dożynki Miejsko-Gminne 2017 odbędą się w ostatnią niedzielę wakacji czyli 27 sierpnia. Gospodarzem w tym roku są Lenartowice. Poznajcie dożynkowych starostów i ich asystentów!

To już tradycja, że miejsko-gminne dziękczynienie za plony odbywa się corocznie w innej wsi. W tym roku gospodarzem dożynek są Lenartowice. Ostatnie odbyły się tutaj 12 lat temu – w 2005 r. Rozpoczynamy od mszy św. dziękczynnej, która o godz. 15.00 odprawiona zostanie w lenartowickim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po niej dożynkowy korowód przejdzie na plac przed Zespołem Szkół Publicznych w Lenartowicach, gdzie odbędzie się część obrzędowa. Wykona ją Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie” z Chludowa niedaleko Poznania. Zespół istnieje już od 17 lat, a w swoim repertuarze ma różnorodne tańce narodowe: polonez, oberek, kujawiak, mazur i krakowiak oraz tańce i przyśpiewki regionalne: wielkopolskie, lubelskie, rzeszowskie, śląskie, beskidzkie, kaszubskie, a także liczne obrzędy i związane z nimi scenki. Tańczy zarówno na dużych jak i kameralnych scenach w Polsce i za granicą: Niemcy, Francja, Hiszpania, Turcja, Włochy, Rosja, Austria, Węgry, Litwa, Malta, Ukraina czy Białoruś. Zespół tworzy pięć grup od najmłodszych przedszkolaków, przez uczniów szkół podstawowych, gimnazjów po dorosłych – łącznie ok. stu tancerzy i śpiewaków. Zespół posiada także chór „Cantus Familiaris”.

 

Po obrzędzie swoją twórczość zaprezentują uczniowie Zespołu szkół Publicznych w Lenartowicach. Dożynki zakończą się oczywiście zabawą dożynkową którą poprowadzi Jacek Kościanowski czyli DJ MAY.

 

Głównymi bohaterami dożynek są zawsze starostowie i ich asystenci. Ci pierwsi wręczają chleb wypieczony z tegorocznych zbóż, ci drudzy – wieniec. W tym roku Lenartowice reprezentują:

 

Grażyna Andersz – 42-letnia mieszkanka Lenartowic. Pochodzi z Jedlca, a swoje życie związała z Lenartowicami zaraz po ślubie 19 lat temu. Prowadzi z mężem Jerzym 39-hektarowe gospodarstwo, z czego 10 ha dzierżawią. Uprawiają zboża dla hodowli trzody chlewnej oraz kukurydzę na ziarno. Obecnie posiadają 40 macior hodowanych w cyklu zamkniętym. Hodują także bydło opasowe. Gospodarstwo starościny i jej męża należy do Zrzeszenia Producentów Trzody Chlewnej w Kowalewie. Pani Grażyna ma trójkę dzieci: najstarszą 18-letnią Martynę, 17-letniego Bartosza oraz najmłodszego Michała, który ma 11 lat. Jest absolwentką Zespołu Szkół Włókienniczych w Kaliszu. Skończyła także technikum rolnicze w Marszewie. Jej hobby to ogród i kwiaty, którym poświęca każdą wolną chwilę. Pani Grażyna udziela się także społecznie i chętnie działa na rzecz wsi, a szczególnie lenartowickiej szkoły.

 

Andrzej Kociałkowski – od urodzenia mieszka w Lenartowicach, gdzie prowadzi 20-hektarowe gospodarstwo rolne, z czego 4 ha dzierżawi. Działalność nastawiona jest zarówno na produkcję roślinną czyli uprawę zbóż i kukurydzy oraz zwierzęcą – hodowlę tuczników i opasów. 47-letni Pan Andrzej ma wykształcenie zawodowe rolnicze. Gospodarstwo prowadzi wspólnie z żoną Aldoną. Często w pracy pomaga też 11-letni syn Jeremi. Jeśli czas pozwala, lubi zwiedzać Wielkopolskę organizując rodzinne wycieczki. Jak mówią o nim mieszkańcy Lenartowic – jest bardzo uczynny i zawsze skory do pomocy.

 

Ewa Osuch – 33-latka jest mieszkanką Lenartowic od 6 lat, ale już zaskarbiła sobie ogromną sympatię mieszkańców. Pochodzi z miejscowości Ponin koło Poznania. Wspólnie z mężem Tomaszem i teściami prowadzi 40-hektarowe gospodarstwo rolne nastawione na produkcję roślinną. Uprawiane są zboża, kukurydza, ziemniaki oraz pomidory szklarniowe. Pani Ewa z zawodu jest ekonomistą, absolwentką Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Jak sama mówi o sobie, jest mamą na pełen etat. Wychowuje trójkę dzieci: 3-letnie bliźniaki Magdalenę i Ignacego oraz rocznego Klemensa. Każdą wolną chwilę poświęca na wycieczki z rodziną.

 

Łukasz Wojtczak – 34-letni mieszkaniec Lenartowic. Od roku prowadzi 23-hektarowe gospodarstwo rolne, które przejął po swoich rodzicach. 10 hektarów to własność, 13 w dzierżawie. Hoduje trzodę chlewną w cyklu zamkniętym. Uprawia także zboża i ziemniaki. Jest absolwentem Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Marszewie. W gospodarstwie pomaga mu żona Marzena. Pan Łukasz jest młodym ojcem półrocznych bliźniąt – Franciszka i Filipa. Jego pasją jest mechanika.

 

Zapraszamy na dożynki!

 

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast