Pleszewianie wybierają Pleszewianina!
14
01
2018

Pleszewianie wybierają Pleszewianina!

Dodane przez Anna Bogacz 0

Dwa lata temu w Plebiscyt „Pleszewianin Roku” włączyły się lokalne media: Gazeta Pleszewska i Życie Pleszewa. Dzięki temu na swojego wybranego kandydata mogą zagłosować mieszkańcy Miasta i Gminy Pleszew, a nawet całego powiatu. Do tej pory w tajnym głosowaniu „Pleszewianina Roku” wybierała kapituła złożona z osób, które już ten tytuł otrzymały. Teraz „Pleszewianinem Roku” zostaje kandydat, który uzyska największą liczbę głosów sumując głosowanie Kapituły i czytelników.

 

Na portalach obu tygodników ruszyło głosowanie. Jak zagłosować? Wystarczy wejść w linki:

 

i  wysłać sms na podany numer i o właściwej treści. Głosowanie w każdym z tygodników odbywa się niezależnie i potrwa: w Życiu Pleszewa do 24 stycznia do godz. 9.00, w Gazecie Pleszewskiej do 25 stycznia do godz. 21.00.

 

Kandydatów zgłaszali mieszkańcy Miasta i Gminy Pleszew. Listę 10 osób zatwierdzała Kapituła. Kto dostąpił tego zaszczytu? Poniżej sylwetki nominowanych.

 

  • Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie

Jest największą tego typu placówką na terenie Polski. Działalność CKiW w Pleszewie łączy dwie zasadnicze funkcje: uzupełnienie zadań wychowawczych, edukacyjnych, socjalizacyjnych w stosunku do młodzieży zaniedbanej i zagrożonej wykluczeniem społecznym oraz realizację zadań z zakresu zatrudnienia, w tym przede wszystkim na rzecz młodzieży bezrobotnej. Z różnorodnych form kształcenia teoretycznego i nauki zawodu korzysta każdego roku ok. 250 dziewcząt i chłopców. Uzupełnieniem tej działalności jest aktywizacja zawodowa  organizowanie Forum Aktywności Zawodowej oraz Regionalnych Konferencji Szkolnictwa Zawodowego. Organizowane są różnorodne międzynarodowe staże i wymiany we współpracy z organizacjami zagranicznymi. CKiW OHP w Pleszewie swoją bogatą działalnością promuje Pleszew w kraju i za granicą. Sprawia, że dawne pleszewskie koszary żyją zupełnie nowym życiem, a ich stan może świadczyć o dobrym gospodarowaniu. Centrum angażuje się w życie pleszewskiej społeczności, inicjuje wydarzenia związane ze sportem, kulturą, a przede wszystkim z historią i tradycją pleszewskich jednostek wojskowych. W 2017 r. placówka zorganizowała uroczystość upamiętniającą postać płk. Mieczysława Mozdyniewicza – dowódcy 17 Dywizji Piechoty Armii Poznań podczas bitwy nad Bzurą i dowódcy 70 Pułku Piechoty. Dzięki staraniom dyrekcji placówki skwer przed siedziba CKiW OHP nosi nazwę legendarnego żołnierza.

 

  • Adrian Furmankiewicz

Wirtuoz gitary,  absolwent kameralistyki na Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze i Akademii Muzycznej w Poznaniu, który pierwsze muzyczne szlify zdobywał jako uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej 1 st. im. Wojciecha Kilara w Pleszewie. Członek Erlendis Quartet – kwartetu gitarowego, z którym zdobywa kolejne prestiżowe nagrody.  Na swoim koncie mają, m.in. główną nagrodę w konkursie Guitar Foundation of America w Fullerton, w Kaliforni czy  pierwsze miejsce w najbardziej prestiżowym w Danii Konkursie Muzyki Kameralnej organizowanym przez Program 2. Duńskiego Radia. Jak przyznają muzycy Elendis Quartet, ich celem jest zbudowanie trwałego zespołu, który będzie działał naprawdę kilkanaście lat. Młodzi muzycy chcą nawiązać w ten sposób do tradycji największych kwartetów smyczkowych i innych zespołów, gdzie kameralistyka ma już bogata tradycje. Adrian Furmankiewicz i jego kwartet aktywnie koncertują. Można było ich już usłyszeć także w powiecie pleszewskim. W październiku 2017 roku uświetnili swoim występem koncert papieski w pleszewskiej farze. Występowali także w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, w ramach Akademii Gitary.

 

  • Elżbieta Grzemska

Nauczycielka w Przedszkolu Nr 1 „Bajka” w Pleszewie, która od kilkunastu lat kształci maluchów z wiedzy o teatrze. Już jako dziecko brała udział w przedstawieniach i swoją pasję zaszczepia w dzieciach. Jest absolwentką studium reżyserskiego teatru dzieci i młodzieży Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu, gdzie zdobyła merytoryczną wiedzę i poznała tajniki dotyczące pracy teatralnej z najmłodszymi. Od roku 2004 prowadzi w Przedszkolu nr 1 „Bajka” dodatkowe zajęcia teatralne. Jest też autorką własnego programu zajęć teatralnych w przedszkolu: „Witajcie w naszej bajce”. Etiudy i spektakle teatralne, reżyserowane przez Elżbietę Grzemską cechuje wysoki poziom artystyczny, co przekłada się na sukcesy w konkursach i przeglądach. Grupa teatralna „Bajeczka”, którą założyła przed laty w przedszkolu, prezentowała wielokrotnie swoje spektakle na scenach Domu Kultury w Pleszewie, Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu, Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Teatru Animacji w Poznaniu, Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Poznaniu, Teatru PWST we Wrocławiu. Kilkakrotnie brała udział w Kaliskich Spotkaniach Teatralnych Przedszkolaków – jest to jedna z najbardziej prestiżowych form działalności artystycznej małych dzieci w województwach wielkopolskim, dolnośląskim i łódzkim. W roku 2006 grupa teatralna „Bajeczka” otrzymała Nagrodę Honorową Dyrektora Teatru: statuetkę „Małego Wojciecha” oraz wiele nagród dodatkowych: Puchar Wielkopolskiego Kuratora  Oświaty, Nagrodę Dyrektora Centrum Kultury i  Sztuki w Kaliszu, Nagrodę Redaktora Naczelnego „Życia Kalisza”, Nagrodę Dyrektora ODN Kalisz. 15 lat temu rozpoczęła organizowanie w Pleszewie przeglądów teatralnych przedszkolaków pod hasłem „Witajcie w naszej Bajce”, które trwają do dziś i cieszą się ogromnym zainteresowaniem placówek w całym powiecie pleszewskim. Podjęła przy tym współpracę z organizatorami Kaliskich Spotkań Teatralnych Przedszkolaków. Dzięki temu laureaci przeglądu stają na scenie dużego teatru. Za swoją działalność teatralną na rzecz najmłodszych w 2017 r. otrzymała wyróżnienie w plebiscycie organizowanym przez samorząd Województwa Wielopolskiego pod nazwą „Wielkopolski Nauczyciel Roku”. Dostrzeżono jej szczególne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze, aktywność, autorytet w środowisku szkolnym i lokalnym, a także postawę , która mobilizuje innych do działania.

 

  • Michał Kaczmarek

Skupia wokół siebie rodziny ofiar zbrodni w Komarnie, organizuje dla nich wyjazdy na mogiłę bliskich i spotkania rocznicowe. Był inicjatorem wyjazdów Szlakiem Bitwy nad Bzurą. Jest autorem licznych artykułów historycznych. W grudniu 2017 r. wydał publikację upamiętniającą tragiczne losy poległych w Komarnie pt. „Komarno 1939”. Specjalizuje się w dziejach pleszewskiego 70. Pułku Piechoty. Napisał o formacji dwie książki: „Nieznane losy poległych żołnierzy pleszewskiego 70 pułku piechoty” i „Pleszewski 70 pułk piechoty w fotografii”. Jest także współautorem opracowania „Pleszewski 70 pułk piechoty w dokumentach”.  Ponadto jest pomysłodawcą ufundowanej w Łęczycy tablicy upamiętniającej poległych żołnierzy 70 pp z Pleszewa. To aktywny członek Drużyny Tradycji 70. Pułku Piechoty.

 

  • Patrycja Kamińska-Wieruszewska

Nauczycielka z pleszewskiej Trójki, która znalazła się w gronie pedagogów nagrodzonych w konkursie ,,Nauczyciel-Wolontariusz Roku” organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. To ogromne wyróżnienie, bowiem w finałową dwunastkę wybrano z blisko 250 zgłoszeń. Pleszewska nauczycielka wyróżnienie odebrała z rąk Minister Edukacji Anny Zalewskiej w czasie uroczystości w Zamku Królewskim w Warszawie. Towarzyszyli jej uczniowie, którzy zgłosili ją do konkursu i przygotowali konkursowy filmik prezentujący zaangażowanie Patrycji Kamińskiej-Wieruszewskiej w działania wolontariackie. Byli przekonani, że ich nauczycielka jest idealną kandydatką do tej nagrody. Działalność pani Patrycji skupia się przede wszystkim na współpracy z Zespołem Placówek Specjalnych w Pleszewie. Pod jej kierunkiem gimnazjaliści odwiedzają niepełnosprawnych podopiecznych placówki, pomagają im, są nawet tacy, którzy zostali opiekunami dzieci podczas letnich wyjazdów. Wolontariusze nie tylko wspomagają rozwój podopiecznych ZPS, ale sami również wynoszą z tej współpracy ważną lekcję empatii i wrażliwości. Patrycja Kamińska-Wieruszewska regularnie organizuje w swojej szkole także akcje na rzecz bezdomnych zwierząt, wspierając tym samym mieszkańców pleszewskiego azylu.

 

  • Koło Gospodyń Wiejskich w Kuczkowie

Najstarsze Koło Gospodyń Wiejskich w gminie Pleszew. Liczy sobie już 70 lat i wciąż prężnie działa na rzecz społeczności, organizując kursy, spotkania taneczne, wieczorki. W ciągu wielu lat funkcjonowania przybywało członkiń Koła. Powstał zespół tetralny i taneczy pod kierownictwem Janiny i Teodory Frencówny i Mieczysława Piekuta. Występy uświetniały różne uroczystości nie tylko w Kuczkowie, ale i w okolicznych miejscowościach. Misją gospodyń był także edukacja: organizowały kursy i szkolenia podnoszące świadomość w zakresie profilaktyki zdrowia, higieny, estetyki zagród wiejskich, uprawy warzyw i kwiatów, a także warsztaty garmażeryjno-cukiernicze i robótek ręcznych. Członkinie KGW do dziś mocno angażują się w organizację dożynek. 17 listopada KGW w Kuczkowie świętowało zacny jubileusz 70-lecia istnienia. Obecnie Koło liczy 29 członkiń, a jego przewodniczącą niezmiennie od 35 lat jest Grażyna Rupiczak.

 

  • Jacek Przepierski

Prezes Rejonowej Organizacji Ligi Obrony Kraju skupiającej ponad 800 członków z powiatu pleszewskiego i jarocińskiego. Zaangażowany w pracę z dziećmi i młodzieżą. Od jego okiem strzelcy zdobywają tytuły mistrzów Polski. Kajakarze w 2017 r. dzięki zabiegom Jacka Przepierskiego brali udział w zagranicznej wyprawie pływając po jeziorach i rzekach Białorusi.. Ponadto prezes LOK-u nieustanie przyczynia się do rewitalizacji strzelnicy sportowej ,,Karczemka”. Obiekt po poligonie byłej jednostki wojskowej dzięki jego pracy i zaangażowaniu dziś służy wielu podmiotom. Odbywają się tam – przynajmniej raz w miesiącu – otwarte zawody strzeleckie, co roku natomiast – Puchar Polski z broni czarnoprochowej czy otwarte mistrzostwa z okazji Dni Pleszewa. W roku 2017 o raz pierwszy zostały zorganizowane Centralne Zawody Klubu Żołnierzy Rezerwy w Dwuboju Obronnym. Jacek Przepierski jest członkiem Stowarzyszenia Zasłużonych dla Ziemi Pleszewskiej.

 

  • Ireneusz Stefaniak

Współtwórca pleszewskiego oddziału Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta oraz kierownik Schroniska dla Bezdomnych. Dzięki niemu schronisko zostało rozbudowane i zyskało większą liczbę miejsc. Z inicjatywy Ireneusza Stefaniaka został także stworzony Ośrodek hipoterapii z profesjonalną kadrą oraz przeprowadzono wiele remontów przejętych budynków. Do dziś jest inicjatorem wielu prac na terenie Miasta i Gminy Pleszew, choćby przygotowania obiektu  pozwalającego na stworzenie Ośrodka Samopomocowego dla dzieci  niepełnosprawnych. Włącza się również w inne dziedziny życia społecznego na terenie Miasta i Gminy Pleszew, np. organizację festynów rodzinnych, corocznej Wigilii dla 300 osób bezdomnych, ubogich i samotnych, uczestniczy w stawianiu szopki Bożonarodzeniowej na pleszewskim rynku, działa w Akcji Katolickiej parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie, prowadzi również „bank” rzeczy używanych tj. mebli, sprzętu AGD, które rozdaje dalej bezpłatnie ludziom ubogim. Stara się, aby wszystkie osoby bezdomne, nie tylko otrzymały dach nad głową i gorący posiłek, ale także otrzymały namiastkę domu. Przez szereg lat dąży do tego, aby w aktywny sposób włączać osoby bezdomne w codzienne życie schroniska. Wychodzi bowiem z założenia, że praca nie ma być traktowana tylko jako wartość ekonomiczna, jest bowiem powołaniem i obowiązkiem każdego człowieka, a w przypadku osób bezdomnych istotne jest jej terapeutyczne znaczenie. Stąd też podopieczni schroniska wykonują prace porządkowe na terenie schroniska czy przygotowują posiłki. W 2017 r. z okazji pleszewskich obchodów roku Św. Brata Alberta, które również mocno wspierał organizacyjnie,  Ireneusz Stefaniak własnoręcznie wyrzeźbił figurę świętego, którą uroczyście poświęcił biskup kaliski podczas wizyty w schronisku. Dzięki temu patron bezdomnych dosłownie czuwa nad podopiecznymi.

 

  • Katarzyna Zięciak

Mieszkanka podpleszewskich Korzkiew, która spełnienie i samorealizację znalazła, pomagając potrzebującym mieszkańcom  Zambii. Przez 10 miesięcy pracowała w ośrodku będącym odpowiednikiem polskiego domu dziecka, prowadzonym przez siostry salezjanki. Jej podopiecznymi były dziewczynki po najróżniejszych przejściach i trudnych doświadczeniach.  Pomagała im w nauce i codziennych obowiązkach. Do Afryki została wysłana przez Międzynarodowy Wolontariat Don Bosco działający przy Salezjańskim Ośrodku Misyjnym w Warszawie. Jak sama przyznaje, o takim wyjeździe pomyślała na pierwszym roku studiów, na kierunku stosunki międzynarodowe. Bezpośrednim impulsem do rozpoczęcia starań o możliwość wyjazdu była wizyta księdza misjonarza w pleszewskim kościele, który opowiadał, w jaki sposób świecki wolontariusz może udać się na misję. I choć, dziesięciomiesięcznemu pobytowi w Lusace towarzyszyły chwile zwątpienia, pani Kasia nie ukrywa, że chciałaby jeszcze wrócić na Czarny Ląd.

 

  • Związek Drużyn ZHP Pleszew im. hm. Antoniego Rymarczyka

W skład związku wchodzi dziesięć drużyn złożonych z najmłodszych zuchów, jak i doświadczonych harcerzy. Działają na terenie Miasta i Gminy Pleszew od wielu lat. Ich pracę charytatywną i społeczną widać przez cały rok. Są zawsze tam, gdzie ktoś potrzebuje pomocy lub gdzie brakuje rąk do pracy. Z komendantką Sławomirą Madalińską na czele świetnie organizują czas wolny młodym pleszewianom ucząc ich harcerstwa i służenia bliźnim. Jak na harcerzy przystało pomagają w organizacji wielu wydarzeń patriotycznych czy obchodów rocznic, np. wybuchu II wojny światowej, Powstania Wielkopolskiego, Warszawskiego czy Święta Wojska Polskiego. Pomagają ponadto w organizacji wielu lokalnych imprez sportowych i rekreacyjnych np. Biegu Przemysława, festynów rodzinnych, Dni Pleszewa. Organizują charytatywne zbiórki na leczenie chorych dzieci czy osób potrzebujących wsparcia. Wychodzą także poza teren swojego lokalnego działania. W czerwcu ubiegłego roku starsi harcerze pełnili Harcerską Służbę Lednicką pomagając w organizacji Spotkań Młodych LEDNICA, służąc Bogu i ludziom. W 2017 r. po raz kolejny z własnej inicjatywy zorganizowali w Pleszewie światową akcję pod nazwą Betlejemskie Światło Pokoju, które jest symbolem pokoju, miłości i nadziei. Dzięki harcerzom przez dwa dni pleszewianie mieli możliwość zabrania światła z Betlejem do domu na swój wigilijny stół. Ponadto corocznie 2 maja organizują happening z okazji Święta Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Największym osiągnięciem minionego roku jest samodzielne zorganizowanie – po raz pierwszy przez harcerzy – Pleszewskiego Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jego szefem został Maciej Banaszyński. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pleszewski finał WOŚP zyskał nową jakość i oprawę. Pojawiło się znacznie więcej działań na rzecz Fundacji Jurka Owsiaka, m.in. Bieg „Policz się z cukrzycą”, atrakcje da najmłodszych w ZSP nr 2, a co najważniejsze Pleszew pobił swój rekord zbierając łącznie ponad 57 tys. zł. Najważniejszym i bardzo wyjątkowym osiągnięciem pleszewskich harcerzy było odznaczenie sztandaru Złotym Krzyżem za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Z okazji Dnia Myśli Braterskiej kilkunastu pleszewskich harcerzy – instruktorów otrzymało także Odznakę Honorową “Harcerska Służba Wielkopolsce”.

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast

To ostatnie dni na wzięcie udziału w obowiązkowym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021!

Możesz to zrobić między innymi w Urzędzie Miasta i Gminy w Pleszewie.

Spis trwa do 30 września!