Pleszew wspiera cudzoziemców
15
09
2020

Pleszew wspiera cudzoziemców

Dodane przez Anna Bogacz 0

Na terenie gminy Pleszew mieszka mniej więcej tysiąc cudzoziemców. Większość to Ukraińcy. Zatrudniani są przez pleszewskich przedsiębiorców, ich dzieci chodzą do szkół i przedszkoli. Samorząd Miasta i Gminy Pleszew wyszedł z inicjatywą wsparcia – zarówno cudzoziemców, jak i pracodawców.

 

– Docierały do nas sygnały, że wielu cudzoziemców przebywających na terenie naszej gminy ma największy problem ze sprawami natury prawnej czy urzędowej, związanej choćby z legalizacją pobytu czy zatrudnieniem. Podobnie pracodawcy, którzy chcieliby zatrudnić cudzoziemców, ale nie wiedzą, jak to zrobić zgodnie z literą prawa. Wyciągamy do obu grup pomocną dłoń – tłumaczy Izabela Świątek, zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew.

 

Pierwszym krokiem było bezpłatne szkolenie, na które zaproszono nie tylko cudzoziemców i pracodawców, ale i przedstawicieli instytucji, z którymi obcokrajowcy mają styczność, np. szkół, opieki społecznej, centrum pomocy rodzinie, policji czy straży miejskiej.

 

Spotkanie prowadził przedstawiciel Fundacji Ukraina z Wrocławia, który wyjaśniał m.in. na czym polega zatrudnienie cudzoziemca, jak wyrobić i czym jest oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi, a także procedury uzyskania zezwolenia na pobyt czasowy i pracę.

 

Szkolenie odbyło się w Zajezdni Kultury przy wsparciu samorządu powiatowego oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Pleszewie. Burmistrz Pleszewa planuje w kolejnym etapie zatroszczyć się o najmłodszych cudzoziemców, organizując choćby dodatkowe lekcje języka polskiego.

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast