Pleszew nagrodzony w prestiżowym konkursie architektonicznym
07
01
2021
widok na torowisko oraz budynki dworca wąskotorowego w Pleszewie

Pleszew nagrodzony w prestiżowym konkursie architektonicznym

Dodane przez M. Konieczny 0

„Pociąg do kultury” zdobył nagrodę główną w konkursie organizowanym przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. – To ogromny powód do dumy i potwierdzenie, że utworzenie nowej siedziby domu kultury i biblioteki w stylistyce kolejowej było bardzo dobrą decyzją – mówi burmistrz Arkadiusz Ptak.

 

Prestiżowy konkurs na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce organizowany jest od 2007 r. przez Towarzystwo Urbanistów Polskich przy współpracy ze Związkiem Miast Polskich. Jego celem jest propagowanie najlepszych zrealizowanych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych, utrzymanych na poziomie światowych standardów w tej dziedzinie.

 

Pleszewski projekt pod nazwą „Pociąg do kultury” zdobył nagrodę główną konkursu w kategorii: Zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna. Projekt rywalizował z 18 innymi z całej Polski, m.in. z Gdynią, Kielcami czy Tomaszowem Mazowieckim. Nowe siedziby biblioteki publicznej i domu kultury oraz teren wokół doskonale wpisały się w konkursowe reguły zmodernizowanych terenów, a osobliwy kolejowo-historyczny charakter został zauważony przez jury. – Kapituła Konkursu doceniła pomysłowość rozwiązań przestrzennych, precyzję w zachowaniu wartości  historycznych oraz  jakość społeczną wprowadzonych zmian w procesie rewitalizacji – czytamy w uzasadnieniu werdyktu jury, w skład którego wchodzą wybitni i doświadczeni polscy architekci.

 

To ogromny powód do dumy i potwierdzenie, że utworzenie nowej siedziby domu kultury i biblioteki w stylistyce kolejowej było bardzo dobrą decyzją. Łącznie w zagospodarowanie tego terenu włożyliśmy ponad 15 mln zł. Nie byłoby tak spektakularnego efektu bez dofinansowania z Unii Europejskiej w łącznej kwocie niemal 10 mln zł i dobrej współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego – mówi burmistrz Arkadiusz Ptak.

 

Oficjalne wręczenie nagrody nastąpi w sprzyjających warunkach epidemiologicznych.

 

widok na torowisko oraz budynki dworca wąskotorowego w Pleszewie

Foto: W. Pera

Wprowadził: M. Konieczny

Wielkość czcionki
Kontrast