Pleszew: mieszkańcy pochodzący z Ukrainy pod opieką 
02
10
2020
Spotkanie w cwio dla obywateli państw trzecich plakat

Pleszew: mieszkańcy pochodzący z Ukrainy pod opieką 

Dodane przez M. Konieczny 0

Już 2 października rusza miejski program wsparcia dla cudzoziemców. Będzie nauka języka polskiego, poradnictwo prawne i pomoc w aklimatyzacji w Pleszewie.

 

Chodzi przede wszystkim o obywateli Ukrainy, którzy dominują w gronie obywateli „państw trzecich” – jak określa się osoby przybyłe do Polski spoza Unii Europejskiej.  Obecnie jest ich ponad tysiąc, co na 18-tysięczne miasto (wraz z gminą 30 tys.)  jest znaczącą liczbą.

W każdy piątek miesiąca w pleszewskim Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich, począwszy od października, prowadzone będą lekcje języka polskiego. Dodatkowo, w każdy drugi piątek miesiąca, udzielane będą porady prawne dotyczące: zameldowania, pracy, świadczeń socjalnych i zdrowotnych, szkolnictwa. W te same dni zainteresowani mogą odwiedzić również asystenta społecznego. On z kolei wytłumaczy lokalizację ważnych instytucji administracji, przedstawi ofertę związaną ze sportem, kulturą.  Pomoże w sprawach związanych z podjęciem nauki przez dzieci, udzieli wsparcia w załatwianiu spraw urzędowych.

 

– Zależy nam, aby mieszkający u nas obywatele innych państw przebywali tu legalnie i byli zatrudnieni legalnie. Powinni też funkcjonować w społeczeństwie, korzystać z kina, pływalni itp. Dzieci nie mogą pozostać bez edukacji. Nasze szkoły są przygotowane na tę sytuację, z resztą wielu uczniów pochodzenia ukraińskiego z powodzeniem uczęszcza do naszych placówek oświatowych – mówi Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Izabela świątek.

 

Jak dodaje I. Świątek, zainteresowanie nowych mieszkańców miasta wsparciem jest bardzo duże.  Warto wspomnieć, że niedawno z inicjatywy Samorządu Miasta i Gminy odbyło się wspólne szkolenie dla pracodawców oraz obcokrajowców dotyczące zatrudnienia.

 

Spotkanie w cwio dla obywateli państw trzecich plakat

Wprowadził: M. Konieczny

Wielkość czcionki
Kontrast