Otwarcie nowego Domu Kultury już w piątek: zapraszamy, bo będzie się działo…
09
10
2019

Otwarcie nowego Domu Kultury już w piątek: zapraszamy, bo będzie się działo…

Dodane przez M. Konieczny 0

15 miesięcy prac budowlanych, blisko 7 mln złotych i w końcu jest! Tak, tak: już w piątek 11 października otworzą się nowe wrota pleszewskiego Domu Kultury.

 

Zachęcamy mieszkańców do licznego udziału w zaplanowanych na ten weekend przedsięwzięciach kulturalnych w nowym Domu Kultury. Na wszystkie imprezy wstęp jest wolny, a bogaty program adresowany jest do miłośników muz wszelakich. Będzie zatem i muzyka klasyczna, i teatr, i muzyka rockowa, a ponadto: taniec, film, muzyka elektroniczna – didżejska (można potańczyć!).  Zaplanowano nawet turniej dla miłośników e-sportu. Choć o 13.00 w piątek zaplanowano przecięcie wstęgi, część oficjalną ograniczono do absolutnego minimum, wręcz symbolicznego.

Przypomnijmy, że nowa siedziba DK została utworzona w dawnej „małej parowozowni”. Budynek został oczywiście gruntownie przebudowany i rozbudowany, ale z zachowaniem dawnego charakteru. Oprócz głównej sali koncertowej,  ulokowano tam salę do nauki tańca i baletu, sale muzyczne oraz inne sale warsztatowo-zajęciowe. Swoje miejsce ma także oczywiście administracja. W sumie obiekt liczy 27 pomieszczeń (nie uwzględniając korytarzy). Na froncie zaprojektowano zieleń, a z drugiej strony – obszerny parking umożliwiający również organizację przedsięwzięć plenerowych.

Warto zatrzymać się przy sali koncertowej wyposażonej w nowoczesne nagłośnienie, wysokiej jakości ekran projekcyjny wraz z projektorem. Uwagę zwraca również niezwykła stylistyka wnętrz – łącznie z torowiskiem pozostawionym pod szklaną podłogą.

 

Całość robót  kosztowała 6,9 mln złotych, z czego 4,3 mln złotych to dofinansowanie z Wojewódzkiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020.  Reszta kwoty pochodzi z budżetu Miasta i Gminy Pleszew.

 

Nowa lokalizacja Domu Kultury, to kolejny rozdział, rozpoczętego jeszcze w poprzedniej kadencji samorządowej, nowego otwarcia w pleszewskiej kulturze.  Pewnym preludium była oczywiście rewitalizacja kina Hel.  Natomiast wszystko rozpoczęło się od otwarcia w roku 2018 nowej siedziby Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w byłym budynku stacji kolejowej Pleszew Miasto. Kilka tygodni później zainaugurowano nową salę koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej, która również powstała przy wsparciu materialnym Samorządu Miasta i Gminy.  Już w roku 2019 władze samorządowe powierzyły zarządzanie Domem Kultury osobie z nową wizja w tej dziedzinie. Jednocześnie większe niż dotychczas wsparcie organizacyjne i finansowe otrzymały stowarzyszenia i grupy nieformalne (w tym młodzież)  organizujące własne  przedsięwzięcia kulturalne. Środki na rozwój i doposażenie otrzymała też lenartowicka Schola.

Nowa siedziba Domu Kultury to drugi moduł centrum kulturalnego w obiektach podworcowych, pierwszy to oczywiście wspomniana Biblioteka.

Wprowadził: M. Konieczny

Wielkość czcionki
Kontrast