Nowy rozdział pleszewskiej kultury
11
10
2019

Nowy rozdział pleszewskiej kultury

Dodane przez M. Konieczny 0

Pleszew ma nową siedzibę Domu Kultury przy ul. Kolejowej 3. W piątek oficjalnie budynek został oddany do użytku mieszkańców, którzy sami własnoręcznie przecinali wstęgę. Wielkie otwarcie potrwa przez cały weekend.

 

W uroczystym otwarciu, które odbyło się w piątek 11 października 2019 r. wzięli udział zaproszeni goście oraz mieszkańcy Miasta i Gminy Pleszew. Pierwszy spektakl kulturalny w nowym Domu Kultury – bo tak można nazwać uroczystość – rozpoczęła Maria Rutkowska – pleszewianka, pianistka, doktor sztuki w dziedzinie instrumentalistyki – która brawurowo wykonała etiudę rewolucyjną Chopina na nowym fortepianie. Goście mieli także okazję obejrzeć film dokumentujący przebieg inwestycji. Wstęgę przecinali wszyscy goście obecni na uroczystości wraz z władzami Miasta i Gminy Pleszew obecnej i poprzedniej kadencji oraz Marzeną Wodzińską – Członkiem Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Uroczystość zakończył recital duetu harfa-skrzypce w wykonaniu Michała Zatora – harfisty, półfinalisty programu „Mam Talent” oraz skrzypaczki Barbary Szelągowskiej współpracującej m.in. z Rayem Wilsonem, ostatnim wokalistą legendarnego zespołu Genesis.

 

Recital był wstępem do trzydniowego świętowania otwarcia nowej siedziby instytucji kultury. W piątek na gości czekają występy pleszewskich chórów oraz solistów Akademii Piosenki Domu Kultury, zespołów coverowych i rockowych oraz DJ Night Party. Sobota będzie taneczna i teatralna, niedziela natomiast multimedialna i filmowa. A wszystko po pleszewsku czyli w wykonaniu utalentowanych pleszewian.

 

Przypomnijmy, że nowa siedziba DK została utworzona w dawnej „małej parowozowni”. Budynek został oczywiście gruntownie przebudowany i rozbudowany, ale z zachowaniem dawnego charakteru. Oprócz głównej sali koncertowej,  ulokowano tam salę do nauki tańca i baletu, sale muzyczne oraz inne sale warsztatowo-zajęciowe. Swoje miejsce ma także oczywiście administracja. W sumie obiekt liczy 26 pomieszczeń (nie uwzględniając korytarzy). Na froncie zaprojektowano zieleń, a z drugiej strony – obszerny parking umożliwiający również organizację przedsięwzięć plenerowych. Warto zatrzymać się przy sali koncertowej wyposażonej w nowoczesne nagłośnienie, wysokiej jakości ekran projekcyjny wraz z projektorem. Uwagę zwraca również niezwykła stylistyka wnętrz – łącznie z torowiskiem pozostawionym pod szklaną podłogą.

 

Całość robót  kosztowała 6,9 mln złotych, z czego 4,3 mln złotych to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa wielkopolskiego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020.  Reszta kwoty pochodzi z budżetu Miasta i Gminy Pleszew.

 

– Serdecznie dziękuję wszystkim mieszkańcom Miasta i Gminy Pleszew, którzy trzymali kciuki za powodzenie inwestycji. Mieliście i macie największy udział w tworzeniu pleszewskiej kultury będąc jej odbiorcami i kreatorami – powiedział podczas uroczystości dr hab. Arkadiusz Ptak – Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew.

 

Nowa lokalizacja Domu Kultury, to kolejny rozdział, rozpoczętego jeszcze w poprzedniej kadencji samorządowej, nowego otwarcia w pleszewskiej kulturze. Pewnym preludium była oczywiście rewitalizacja kina Hel.  Natomiast wszystko rozpoczęło się od otwarcia w roku 2018 nowej siedziby Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w byłym budynku stacji kolejowej Pleszew Miasto. Kilka tygodni później zainaugurowano nową salę koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej, która również powstała przy wsparciu materialnym Samorządu Miasta i Gminy i Unii Europejskiej.  Już w roku 2019 władze samorządowe powierzyły zarządzanie Domem Kultury osobie z nową wizja w tej dziedzinie. Dyrektorem instytucji został kulturoznawca Przemysław Marciniak.

 

Nowa siedziba Domu Kultury to drugi moduł centrum kulturalnego w obiektach podworcowych, pierwszy to oczywiście wspomniana Biblioteka.

Wprowadził: M. Konieczny

Wielkość czcionki
Kontrast