Nowa Biblioteka – start!
19
11
2018

Nowa Biblioteka – start!

Dodane przez Anna Bogacz 0

W miniony piątek uroczyście oddano do użytku nową siedzibę Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pleszew. Grand opening trwało aż trzy dni, a mieszkańcy mogli skorzystać z wielu atrakcji i poznać nową bibliotekę.

 

Oficjalne otwarcie nowego obiektu w obecności gości odbyło się w piątek 16 listopada. Wstęgę przecinali: Olgierd Wajsnis – Przewodniczący Rady Miejskiej w Pleszewie, Marian Adamek – Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew, Elżbieta Mielcarek – Dyrektor Biblioteki oraz Janina Molińska – jedna z najstarszych i najbardziej  aktywnych czytelniczek. Obiekt został poświęcony przez ks. kanonika Henryka Lemke – proboszcza parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie.

 

– Zaczynaliśmy skromnie, ponieważ zaraz po II wojnie światowej Biblioteka znajdowała się w jednym pomieszczeniu na parterze ratusza. Dziesięć lat później książki zamieszkały przy ul. Sienkiewicza. Zbiory nieustannie się powiększały, koniecznością była kolejna zmiana lokalizacji. W roku dwutysięcznym przenieśliśmy książnicę na ul. Słowackiego powiększając tym samym jej powierzchnię ponad czterokrotnie. I wydawałoby się, że to wystarczy – mówił podczas otwarcia włodarz Pleszewa Marian Adamek. Już 12 lat temu władze Miasta i Gminy Pleszew podjęły starania o wykup gruntów od PKP i ich rewitalizację. Nowa siedziba Biblioteki Publicznej zlokalizowana w miejscu byłego dworca kolejowego jest pierwszym elementem kompleksowego projektu. Kolejne to powstający Dom Kultury oraz zagospodarowanie terenu między ulicami Ogrodową, Kolejową i Targową.

 

Nowa siedziba pleszewskiej biblioteki to niemal 1200 m² powierzchni oraz 26 pomieszczeń. Jest przestronna wypożyczalnia, czytelnia, dział dziecięcy, część administracyjna oraz salka widowiskowa, w której będą odbywać się spotkania autorskie, wieczory poetyckie, spotkania klubowe, koncerty czy przedstawienia. Wszystko zaaranżowane jest tak, by przypominało stary dworzec kolejowy. I w takim klimacie czytelnicy świętowali przez trzy dni otwarcie obiektu. Były m.in. wykład dotyczący historii pleszewskiego dworca autorstwa Marcina Czerwińskiego – prezesa pleszewskiego oddziału PTTK oraz pogadanka dotycząca pałaców i dworków na terenie powiatu pleszewskiego autorstwa Stanisława Małyszki. Czytelnicy spotkali się także z ekspertem od survivalu Jackiem Pałkiewiczem, a najmłodsi podziwiali występ teatru „Kulturka”. Ze swoim przedstawieniem zatytułowanym „Duety” wystąpił także Teatr Prawie Wielki z Kowalewa. Nie zbrakło dobrej muzyki – w piątek pleszewianie koili swoje zmysły przy rytmach tanga w wykonaniu kwartetu Bandonegro, zwieńczeniem trzydniowego otwarcia był natomiast występ zespołu Q-Artist z wokalem pleszewianki Doroty Wróblewskiej oraz aktora kaliskiego teatru Lecha Wierzbowskiego.

 

Koszt całej inwestycji to niemal 5 mln zł. Całość pochodzi z budżetu Miasta i Gminy Pleszew.

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast