Niezapomniany karnawałowy wieczór
14
01
2019

Niezapomniany karnawałowy wieczór

Dodane przez Anna Bogacz 0

Koncert Noworoczny w wykonaniu orkiestry Sinfonietta Polonia pod batutą niemieckiego dyrygenta Markusa L. Franka zainaugurował rok kulturalny w Mieście i Gminie Pleszew. Muzycznego starcia czardasza i walca wysłuchało w Hali Sportowej przy ZSP nr 3 w Pleszewie ponad 800 osób. W programie koncertu znalazły się czardasze z Hrabiny Maricy i Księżniczki czardasza E. Kalmana, a także z operetki F. Lehara Cygańska miłość, znany i wykonywany przez najlepszych skrzypków Czardasz V. Monti’ego, Rapsodie węgierskie Liszta i Poppera, Tańce węgierskie Brahmsa, Rumuńskie tańce ludowe B. Bartoka, znakomity Skowronek G. O. Dinicu i najsłynniejsze tematy muzyki żydowskiej. Wśród walców natomiast: figlarny i pełen humoru Walc łyżwiarzy Émile Waldteufla, przypominający, szczególnie nieco starszym słuchaczom, jak się bawili na lodowiskach w czasach, gdy zimą panował mróz.

 

Orkiestrze towarzyszył najlepszy cygański zespół z Budapesztu „Lajos Sárközi jr. and his Orchestra”. Muzycy występowali w wielu krajach Europy, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Lider – Lajos Sárközi junior jest znakomitym wirtuozem skrzypiec, absolwentem Akademii Muzycznej Franza Liszta w Budapeszcie. W jego orkiestrze występują: ojciec wirtuoza – Lajos senior, także znakomity skrzypek, altowiolista Norbert Oláh,  kontrabasista Rudolf Sárközi oraz wyśmienity cymbalista Gyula Csík – solista Gypsy Philharmonic Orchestra.

 

Z orkiestrą wystąpiła znakomita solistka Teatru Muzycznego w Kielcach – śpiewaczka Renata Drozd, dysponująca wspaniałym sopranem lirico-spinto.

 

Organizatorem koncertu był Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew oraz Dom Kultury w Pleszewie, Spółka Sport Pleszew i Fundacja Muzyczna APOLLO.

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast