Najlepsi regionaliści
12
04
2018

Najlepsi regionaliści

Dodane przez Anna Bogacz 0

Konkurs Edukacji Regionalnej pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew odbył się już po raz siódmy. Konkurs ma na celu przede wszystkim przybliżanie dziedzictwa kulturowego Miasta i Gminy Pleszew, popularyzowanie kultury regionalnej oraz kształtowanie poczucia własnej tożsamości i postaw patriotycznych.

 

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych najpierw przeszli eliminacje szkolne, by spotkać się w wielkim finale, który odbył się 9 kwietnia w auli Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie. Każdy z finalistów musiał rozwiązać test dotyczący historii Pleszewa, ale i czasów współczesnych. Przygotowywali się do niego na podstawie licznych pleszewskich publikacji, m.in.  „Rocznika Pleszewskiego 2017”, „Z dziejów młynarstwa i piekarnictwa w Pleszewie” Andrzeja Szymańskiego, „Sylwetki zasłużonych pleszewian z okresu pruskiej niewoli” Andrzeja Gulczyńskiego oraz albumu „Historia pleszewskiego sportu w fotografii”.

 

W kategorii szkół podstawowych najlepsza wiedzą z regionalizmu wykazał się Szymon Konrady z Taczanowa Drugiego. Drugie miejsce zajęła Nadia Biegańska z pleszewskiej „Trójki”, trzecie natomiast Aleksandra Dudkowiak z ZSP nr 1 w Pleszewie.

 

W kategorii szkół gimnazjalnych triumfowała Izabela Furmankiewicz z pleszewskiej „Jedynki”, zaraz za nią uplasowała się jej szkolna koleżanka Martyna Luźniarek. Trzecie miejsce natomiast zajęła Julia Kuźniacka z ZSP w Kowalewie.

 

Prace konkursowe oceniało jury w składzie: Witold Hajdasz – kustosz Muzeum Regionalnego w Pleszewie, Katarzyna Rutkowska z Muzeum Regionalnego w Pleszewie oraz Marta Palczewska z Wydziału Edukacji UMiG w Pleszewie.

 

Laureaci odebrali z rąk Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew Mariana Adamka nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy Pleszew oraz albumy ufundowane przez Muzeum Regionalne w Pleszewie. Burmistrz wręczył także podziękowania dla nauczycieli przygotowujących uczniów do konkursu.

Wprowadził: Anna Bogacz

 
Wielkość czcionki
Kontrast