Muzyczna podróż biegiem Dunaju
07
01
2020

Muzyczna podróż biegiem Dunaju

Dodane przez Anna Bogacz 0

Tradycyjny Koncert Noworoczny odbył się w Pleszewie 4 stycznia. Tym razem motywem przewodnim był Dunaj, biegiem którego prowadziła Orkiestra Sinfonietta Polonia odkrywając muzyczne arcydzieła napotkanych po drodze krajów.

 

Tradycyjny koncert w Hali Sportowej przy ul. B. Krzywoustego w Pleszewie odbył się w sobotę 4 stycznia gromadząc rekordową liczbę widzów. Orkiestra Sinfonietta Polonia zagrała dla 900 osób. W tym roku koncert zatytułowany był „Z biegiem Dunaju”, podczas którego zabrzmiały utwory z krajów, przez które rzeka przepływa.

 

Koncert rozpoczęła „Uwertura akademicka” Johannesa Brahmsa, a po niej żartobliwy duet tytułowych bohaterów z opery Humperdincka „Jaś i Małgosia” wprawił słuchaczy w radosny, noworoczny nastrój. Słynny walc „Nad pięknym, modrym Dunajem” i ognista polka „Grzmoty i błyskawice” przypomniały krainę Straussów. Orkiestra zawitała także na Słowację, Węgry, Chorwację, Serbię, Rumunię i Bułgarię. Była także komiczna mołdawska “Tabakeryaska”, a także miłosny, nostalgiczny ukraiński duet z opery „Zaporożec za Dunajem”. Na finał zabrzmiał najpopularniejszy taniec ukraiński  – Hopak, z muzyką Arama Chaczaturiana, brawurowo wykonywany przez bułgarską formację „Tracian Gift” – czworo znakomitych tancerzy z Płowdiw.

 

Gwiazdami wieczoru byli soliści: Barbara Gutaj-Monowid – sopranistka Teatru Wielkiego w Poznaniu, laureatka Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Feruccio Tagliavini w Deutschlandsbergu (Austria) oraz stypendystka “Stiftung für Internationale Meisterkurse für Musik” w Zurichu oraz Hubert Stolarski – utalentowany tenor, solista Mazowieckiego Teatru Muzycznego, absolwent poznańskiej Akademii Muzycznej, pamiętany z występów na deskach Teatru Wielkiego oraz Teatru Muzycznego, którego kariera rozwija się coraz szybciej w kraju i za granicą.

 

Dyrygował dyrektor Sinfonietty Polonii – maestro Cheung Chau.

 

Koncert Noworoczny tradycyjnie zainaugurował rok kulturalny w Mieście i Gminie Pleszew. Nie zabrakło podsumowań poprzedniego. Przez cały 2019 r. odbyło się w Mieście i Gminie Pleszew ponad 80 różnorodnych wydarzeń kulturalnych, w których wzięło udział ponad 22 tys. osób.

 

Organizatorem koncertu był Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew, Dom Kultury i spółka Sport Pleszew oraz Fundacja Muzyczna Apollo.

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast