Motoryzacyjne zabytki znów w Pleszewie
25
09
2017

Motoryzacyjne zabytki znów w Pleszewie

Dodane przez Anna Bogacz 0

Już po raz dziewiąty na pleszewskim Rynku prezentowały się zabytkowe pojazdy. Właściciele unikatowych automobili i motocykli objeżdżali Ziemię Pleszewską w ramach Pleszewsko-Dobrzyckiego Rajdu Pojazdów Zabytkowych.

 

Rajd, który odbył się w minioną niedzielę 24 września, odbywa się pod hasłem „Szlakiem rezydencji ziemiańskich”. Każdego roku bowiem jego uczestnicy mają okazję podziwiać zabytkowe pałace, rezydencje czy zamki.

 

Tym razem na starcie pod dobrzycką Halą Sportową stanęło ok. 60 załóg automobili i motocykli. Wśród nich mogliśmy podziwiać zarówno perełki światowej motoryzacji: kilkudziesięcioletnie citroeny, fordy, mba, mercedesy, a także trabanty, wołgi czy polskie zabytki – syreny, warszawy oraz fiaty 125 i 126 p. Nie zabrakło pojazdów wojskowych czy ratunkowych. Były też jednoślady czyli zabytkowe motocykle.

 

Następnie pojazdy wyruszyły w stronę Pleszewa po drodze pokonując próby sprawnościowe, np. dojazd na 50 cm do słupka, odjazd na półtora metra od słupka czy dojazd do krawężnika na 30 cm. Jedna z takich prób odbyła się pod pałacem w Korzkwach, który został zbudowany w okresie międzywojennym dla pierwszego starosty pleszewskiego Artura Szenica. Dziś jest w rękach prywatnych.

 

W samo południe pojazdy zjechały na pleszewski Rynek i wzbudziły ogromne zainteresowanie pleszewian. Można było nie tylko zobaczyć motoryzacyjne okazy, ale i dowiedzieć się ciekawostek o ich pochodzeniu. Wielu uczestników swój strój dostosowało do epoki, z której pochodził jego auto. Królowały lata 20-te. Nie zabrakło także charakterystycznych czasów PRL.

 

Finał IX Rajdu Pojazdów Zabytkowych odbył się przy Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy. Przy zabytkowym pałacu wręczono puchary zwycięzcom, a na deser zaserwowano uczestnikom i gościom muzyczną ucztę w postaci koncertu.

 

Wyniki rajdu:

KLASA MOTOCYKLI:
1 MIEJSCE: Załoga nr 39 Jakub Glinkowski – WSK Lelek
2 MIEJSCE: Załoga nr 25 Igor Armon – MZ TS 250

3 MIEJSCE: Załoga nr 19 Sławomir Knappe – WFM

 

KLASA DO 1945:
1 MIEJSCE: Załoga nr 4 Krzysztof Sip – Plymouth U
2 MIEJSCE: Załoga nr 3 Eugeniusz Majda – Citroen AC4 Kareta
3 MIEJSCE: Załoga nr 2 Mikołaj Sołyga – Ford A Sport Coupe

 

KLASA DO 1965:
1 MIEJSCE: Załoga nr 13 Wojciech Adamek – Nsu Spider
2 MIEJSCE: Załoga nr 8 Maciej Sominka – Citroen BL11
3 MIEJSCE: Załoga nr 7 Leszek Dorniak – Chevrolet 1503 lux

 

KLASA DO 1985:
1 MIEJSCE: Załoga nr 15 Michał Grabowski – VW 1300
2 MIEJSCE: Załoga nr 65 Paweł Biedka – Fiat 125p
3 MIEJSCE: Załoga nr 63 Paweł Lizurek – Skoda 105

 

KLASYFIKACJA POWYŻEJ 1985:

1MIEJSCE: Załoga nr 68 Michał Kończak – Ford Sierra

2 MIEJSCE: Załoga nr 69 Jacek Michalak – Citroen 2CV

 

Rajd zorganizowali: Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie, Dom Kultury w Pleszewie, Gminne Centrum Kultury w Dobrzycy, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, Starostwo Powiatowe w Pleszewie oraz Automobilklub Ostrowski.

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast