Mieszkańcy sami ulepszają miasto
01
10
2020
Mieszkańcy pleszewa podczas spaceru diagnostycznego

Mieszkańcy sami ulepszają miasto

Dodane przez M. Konieczny 0

2,6 mln złotych kosztować będzie ekologiczny program Smart Pleszew. Dzięki niemu miasto wdraża innowacyjne rozwiązania w zakresie ekologii. Jednak co najważniejsze: te pomysły wypracowują sami mieszkańcy.

 

Lepsze środowisko, zdrowsze życie – to wokół tego „kręci się” cały program Smart Pleszew. Samorządowy budżet będzie kosztował tylko niecałe 300 tys. zł. Reszta  – ponad 2,3 mln zł, to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach konkursu „Human Smart Cities – Inteligentne Miasta Tworzone przez Mieszkańców”.

 

Oprócz szeregu działań promujących ekologię i edukujących (np. konkursy dla dzieci), Pleszew bada oczekiwanie społeczne. Z tego powodu w mieście i gminie odbywają się tzw. „spacery diagnostyczne”. Podczas nich mieszkańcy przyglądają się konkretnym zagadnieniom i zgłaszają propozycje ulepszeń. Dotyczy to np. komunikacji, oświetlenia itp.

 

Program przyniósł Pleszewowi aż dziewięć ekorozwiazań opartych na  innowacyjnych technologiach. Udało się m.in. wytyczyć i wykonać ścieżki rowerowe w centrum – co niegdyś, z uwagi na zabudowę i dostępną przestrzeń, wydawało się wręcz niemożliwe. Zamontowano nowoczesne mierniki jakości powietrza. Z kolei na sieci wodociągowej pojawią się czujniki pozwalające natychmiast reagować  na wszelkiego rodzaju awarie. Bardzo ważna jest także wymiana oświetlenia ulicznego: na ledowe, energooszczędne. Ponadto samorząd wykonał szereg diagnoz i ekspertyz, które pozwolą optymalnie pod względem funkcjonalności i ekologii prowadzić przyszłe inwestycje.

 

Partnerem projektu Smart Pleszew jest Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk.

Mieszkańcy pleszewa podczas spaceru diagnostycznego

W spacerach diagnostycznych wzięło udział wielu mieszkańców (fot. archiwum UMiG)

Wprowadził: M. Konieczny

Wielkość czcionki
Kontrast