Mamy unikalny system sadzenia drzew na ulicach
14
10
2020
Pleszewski sposób bezinwazyjnego sadzenia drzew w mieście. na zdjeciu parkujące samochody

Mamy unikalny system sadzenia drzew na ulicach

Dodane przez M. Konieczny 0

W Pleszewie powstał unikalny system sadzenia drzew na ulicach. Na rynku nie zabiera on miejsc parkingowych i  chodników. Niezbędne elementy zaprojektowano i wykonano również  u nas.

 

Pomysł został wdrożony kilka miesięcy temu na pleszewskim rynku i świetnie się sprawdził. Udało się wkomponować w przestrzeń miejską szesnaście platanów bez zmniejszania powierzchni użytkowych parkingów i chodników. Drzewa się przyjęły i znakomicie rosną.

 

Receptą okazał się autorski projekt Kierownika Zakładu Usług Komunalnych Jarosława Florczaka.   – Drzewo posadzone jest na granicy parkingu i wyżej zlokalizowanego chodnika. Osłania je stalowa platforma dopasowana do dwóch poziomów nawierzchni.  Samochody parkują skośnie. Siłą rzeczy, auto do krawężnika dojeżdża tylko prawym kołem.  Przed lewym pozostaje przestrzeń, którą zagospodarowaliśmy – tłumaczy J. Florczak. Przełożeniem pomysłu na papier i wykonaniem zajęła się także pleszewska firma Instal Chemik. Podobne rozwiązanie nie funkcjonuje nigdzie indziej.

 

A co z korzeniami pleszewskich drzew? Na określonej głębokości w gruncie umieszczone są specjalne płyty. Chronią one infrastrukturę podziemną przed oplataniem.

Pleszewski sposób bezinwazyjnego sadzenia drzew w mieście. na zdjeciu parkujące samochody

Pleszewski sposób bezinwazyjnego sadzenia drzew w mieście

Wprowadził: M. Konieczny

Wielkość czcionki
Kontrast