Parowóz „od Dzierżyńskiego” znów w Pleszewie!
21
09
2020

Parowóz „od Dzierżyńskiego” znów w Pleszewie!

Dodane przez M. Konieczny 0

Była jednym z ostatnich wyprodukowanych w Polsce parowozów wąskotorowych. W Pleszewie otrzymała nowe życie i profesję – fotomodelki. Po gruntownej renowacji, niemal trzydziestotonowy skład powrócił na historyczny dworzec.

 

Odnową składu na zlecenie Miasta i Gminy Pleszew, zajęło się Towarzystwo Przyjaciół Kolejki Średzkiej w Środzie Wielkopolskiej. Przywrócone zostało m.in. oryginalne malowanie. Atrakcją są również świecące reflektory. Kosztująca 150 tys. zł renowacja zewnętrzna parowozu uczyniła z niego atrakcyjny model do fotografowania. Stanowi też dużą atrakcję dla najmłodszych.

 

Renowacja, to kolejny akcent rewitalizacji obiektów podworcowych. Parowóz PX48 wyprodukowany został w 1955 roku w Fabryce Lokomotyw w Chrzanowie. Choć nie jeździ od lat, od nowa zdobi dworzec i przypomina dzieje pleszewskiej wąskotorówki.  Sama konstrukcja lokomotywy na myśl przywołuje raczej lata przedwojenne, ale była jednym z ostatnich egzemplarzy opuszczających ówczesną fabrykę im. Feliksa Dzierżyńskiego.

 

Pełna historia tego konkretnego parowozu od budowy w 1955 roku pod linkiem: http://www.polskieparowozy.pl/index2.php?desc=on&par=px48-1912&fbclid=IwAR2reibT637Tbdgr-D4HBMFSP-266xCvAY1dJfY_9FFn6Ddk19_bT2t1lSs

Wprowadził: M. Konieczny

Wielkość czcionki
Kontrast