Kto zbuduje Nowy Dom Kultury?
04
01
2018

Kto zbuduje Nowy Dom Kultury?

Dodane przez Anna Bogacz 0

To kolejna dobra wiadomość dotycząca budowy nowego Domu Kultury. Pierwsza pojawiła się jeszcze w roku ubiegłym i dotyczyła unijnego dofinansowania na to zadanie w kwocie ponad 4,3 mln zł. Teraz rozpoczęły się procedury, by wyłonić wykonawcę prac budowlanych. Ruszył przetarg. Oferty można składać w sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie do 30 stycznia do godz. 10.00. Jeśli przetarg zakończy się pozytywnie, wykonawca rozpocznie prace zaraz po podpisaniu umowy.

 

Przypomnijmy, że zadanie pod nazwą „Utworzenie nowej siedziby Domu Kultury na terenie dworca PKP Pleszew Miasto” otrzymało dofinansowanie z WRPO na lata 2014-2020, w ramach Poddziałania 4.4.1. Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu. Dzięki temu stara mała parowozownia zmieni się w nowy obiekt kultury, który zachowa obecny styl architektoniczny. Będzie jednak rozbudowany – wyższy (dwukondygnacyjny), a jedna z części będzie dobudowana. Powierzchnia użytkowa będzie wynosić ponad 1000 m². Obok powstaną 32 miejsca parkingowe. Wejście do budynku będzie zlokalizowane od strony ul. Sienkiewicza. Projekt obejmuje nie tylko prace budowlane, ale i zakup niezbędnego wyposażenia do funkcjonowania Domu Kultury, m.in. mebli, sprzętu audiowizualnego czy instrumentów muzycznych.

 

Nowy budynek Domu Kultury będzie nawiązywał do charakteru tego miejsca i przypominał historię, pozostaną w nim bowiem tory kolejowe i kanały naprawcze, które będą odkryte oraz zabezpieczone szkłem i podświetlone. Tory na zewnątrz będą także zachowane i wkomponowane w nawierzchnię. Wyeksponowane będą ponadto inne elementy infrastruktury  kolejowej, np. zwrotnice czy semafory. Ruch kolei wąskotorowej oraz towarowej nadal na tym terenie będzie się odbywał. – Nie wyobrażam sobie, abyśmy zrezygnowali z ważnej funkcji gospodarczej kolei – podkreślał wielokrotnie Burmistrz Adamek. SKPL – dzierżawca torów obsługujący m.in. tzw. wąskotorówkę – nadal będzie z nich korzystał, a dotychczasowe zaplecze techniczne zostanie przeniesione do Kowalewa.

 

Inwestycja to drugi etap zagospodarowania terenu po PKP. Pierwszym jest adaptacja budynku byłego dworca PKP Pleszew Miasto na nową siedzibę biblioteki. Prace trwają. Trzecim etapem będzie zagospodarowanie pozostałego obszaru aż do ul. Targowej, co ma się stać do 2020 r. Na pewno zlokalizowany będzie tam postój dla autobusów obsługujących komunikację miejską.

 

Przypomnijmy, że przejmowanie przez Miasto i Gminę Pleszew gruntów PKP na odcinku od Pleszewa do Kowalewa trwało 10 lat. Wreszcie w 2012 r. samorząd stał się ich właścicielem. Sam proces projektowania i przygotowywania rewitalizacji trwał 3 lata.

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast