Kto kontroluje nasze śmieci?
23
10
2017

Kto kontroluje nasze śmieci?

Dodane przez Anna Bogacz 0

Trwają kontrole segregowania odpadów. Przypominamy, że mogą je wykonywać wyłącznie urzędnicy na mocy upoważnienia Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew. Osoby kontrolujące posiadają identyfikator i nie mają prawa wchodzić do domu.

 

W związku z pojawiającymi się informacjami o osobach podszywających się pod kontrolerów z Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie przypominamy zasady kontroli. – Zadzwoniła do nas mieszkanka Pleszewa z informacją, że osoby podające się za kontrolerów odpadów chciały koniecznie wejść do domu. Tymczasem kontroli podlegają pojemniki przed posesją – mówi Anna Bogacz, rzecznik Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie. – Jesteśmy dumni z mieszkańców, którzy zachowują czujność – dodaje rzeczniczka.

 

W związku z powyższym przypominamy, że na podstawie upoważnienia Burmistrza Gminy i Miasta Pleszew kontroli segregacji odpadów dokonują wyłącznie urzędnicy Referatu Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta i Gminy Pleszew w asyście Straży Miejskiej. Kontroli podlegają pojemniki na odpady komunalne wystawione przed posesją domków jednorodzinnych. Każdy pracownik prowadzący kontrolę jest wyposażony w aktualną legitymację pracownika Urzędu (dokument ze zdjęciem oraz pieczęcią Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew) oraz aktualne upoważnienie, które okazuje na prośbę właściciela nieruchomości. W trakcie kontroli pracownicy wykonują dokumentację fotograficzną odpadów znajdujących się w pojemniku/workach.

 

Pracownicy prowadzący kontrolę tylko w obecności właściciela nieruchomości mogą  zwrócić się z prośbą o okazanie pojemników/worków przeznaczonych do gromadzenia odpadów zbieranych w sposób selektywny, które znajdują się na posesji. Właściciel nieruchomości po przeprowadzonej kontroli otrzymuje protokół, gdzie wskazana jest podstawa prawna prowadzonej kontroli.

 

Kontrola prowadzona na obszarach domków jednorodzinnych nie jest poprzedzana zawiadomieniem o kontroli jak w przypadku Wspólnot, Spółdzielni oraz firm.

 

 

W związku z niepokojącymi informacjami ze strony mieszkańców bardzo proszę kierować się metodą ograniczonego zaufania:

 

  1. Upewnijmy się, że kontrola jest przeprowadzana w asyście Strażnika Straży Miejskiej w Pleszewie.
  2. Podczas wizyty obcych zapewnijmy sobie obecność sąsiada lub innej zaufanej osoby.
  3. Zawsze żądajmy okazania  upoważnienia Burmistrza Miasta i Gminy lub legitymacji służbowej, a w razie wątpliwości potwierdźmy telefonicznie, że są to pracownicy Urzędu (Referat Gospodarki Odpadami Urząd Miasta i Gminy Pleszew 62 580 11 80-81) .
  4. W razie zagrożenia lub ujawnienia przestępstwa jak najszybciej zawiadommy policję, dzwoniąc pod numery 997 i 112.

 

 

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast