Konkurs oratorski w bibliotece. Kto wygłosił mowę najpiękniej?
26
11
2019

Konkurs oratorski w bibliotece. Kto wygłosił mowę najpiękniej?

Dodane przez Anna Bogacz 0

To była zacięta rywalizacja. 21 listopada br. 18 młodych ludzi z 5 szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu pleszewskiego zmierzyło się w konkursie oratorskim zorganizowanym po raz 13 przez Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy w Pleszewie pełniącą zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu pleszewskiego.

 

Zadaniem konkursowym było wygłoszenie mowy i przekonanie słuchaczy do sięgnięcia po ulubione książki uczestników konkursu. Młodzież udowodniła, że ma rozległe zainteresowania czytelnicze przedstawiając różnorodne książki, m.in. „Harry Potter i Książę Półkrwi” J. K. Rowling, „Oskar i pani Róża” Erica-Emmanuela Schmitta czy „Za zamkniętymi drzwiami”  B. A. Paris.

 

Prezentacje konkursowe oceniało jury w składzie: Anna Bogacz – rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie, Elżbieta Spychaj – inspektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Starostwie Powiatowym i Paulina Marciniak – pracownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Komisja po długich obradach postanowiła przyznać 5 nagród głównych i 6 wyróżnień.

 

I miejsce zdobyła Lena Korzeniewska z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego za prezentację książki „Kołysanka z Auschwitz” Mario Escobara. II i III miejsce przypadło w udziale dwóm uczennicom I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica: Milenie Sójce, która zachęcała do przeczytania książki „Gniew i świt” Renee Ahdien i Ninie Wrzeszczyńskiej, która zaprezentowała powieść Stephena Kinga pt.: „Outsider”. IV miejsce zdobył Michał Szymoniak z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego za przedstawienie książki „Prawdziwy talent” Agnieszki Goli-Rakowskiej. Na V miejscu uplasował się Dominik Dolata, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica za prezentację książki „Podziemny krąg” Chucka Palahniuka.

 

Wyróżnienia zdobyło 4 uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie: Weronika Bryl, Karolina Furtak, Joanna Kałużny i Mikołaj Świderski oraz Gabriela Galbierska z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych CKU w Marszewie oraz Iga Krawczyk z Niepublicznego Liceum w Pleszewie.

 

Również publiczność przyznała swoją nagrodę, która trafiła do Niny Wrzeszczyńskiej.

 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i dyplomy.

 

Konkurs poprzedzały warsztaty oratorskie dla wszystkich chętnych uczniów szkół średnich. Warsztaty poprowadziła Anna Bogacz – rzecznik prasowy i dziennikarz telewizyjny.

 

Konkurs oratorski „Ulubiona Książka Licealisty” został zorganizowany w ramach projektu „Biblioteczna Akademia Rozmaitości” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach projektu „Partnerstwo dla książki”.

 

Tekst i foto: Biblioteka Publiczna MiG w Pleszewie

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast