Kolejowa w remoncie
25
06
2019

Kolejowa w remoncie

Dodane przez Anna Bogacz 0

Przebudowa ul. Kolejowej wraz z fragmentem ul. Ogrodowej to konsekwencja oddania do użytku nowej siedziby Biblioteki Publicznej w Pleszewie. Podzielona jest na dwa etapy. Pierwszy rozpoczął się we wtorek 18 czerwca. Ulica jest nieprzejezdna dla samochodów osobowych. Dopuszczony jest jedynie ruch autobusów.

 

Obie modernizowane ulice są drogami powiatowymi. Realizowane są przez samorząd Miasta i Gminy Pleszew na podstawie Uchwały nr XXXIII/260/18 Rady Powiatu w Pleszewie z dnia 26 kwietnia 2018 r. wyrażającej zgodę na powierzenie realizacji tego zadania.

 

Tuż przed pracami budowlanymi w ciągu ul. Kolejowej została przebudowana sieć wodno-kanalizacyjna. Największą zmianą na modernizowanym terenie będzie korekta łuku między ul. Kolejową a ul. Ogrodową zlokalizowanego naprzeciwko istniejącego budynku biblioteki. Ulica Kolejowa pozostanie drogą z bruku, który został częściowo zdemontowany podczas modernizacji starej siedziby dworca PKP. Kostka pochodząca z czasów dwudziestolecia międzywojennego zostanie ponownie ułożona, a w wielu miejscach uzupełniana. Na fragmencie ul. Ogrodowej zostanie położony nowy asfalt. Będą nowe chodniki.

 

Całości dopełnią elementy małej architektury oraz zieleń. Zostanie posadzonych 11 dębów szypułkowych, krzewy irg i dereni. Wykonany zostanie także żywopłot formowany z grabu pospolitego oraz trawniki.

 

Ten etap prac kosztować będzie 685,5 tys. zł, a jego realizacją w wyniku przetargu zajmuje się firma GREGBUD Grzegorz Rybarczyk. Połowę kwoty czyli ok. 367 tys. zł w ramach porozumienia wykłada powiat pleszewski.

 

Drugim etapem modernizacji Ogrodowej i Kolejowej jest budowa oświetlenia drogowego. Realizować ją będzie firma Instalatorstwo Elektryczne Roman Czarnyszka z Taczanowa Drugiego za kwotę 145 tys. zł. Zamontowanych zostanie dziewięć nowych lamp o wysokości 8 m oraz pięć niższych o wysokości 5 m.

 

Wszystko ma być gotowe wraz z początkiem września tego roku.

 

Przypomnijmy, że to nie koniec porządkowania dawnego terenu PKP. Jeszcze w tym roku mają ruszyć prace związane z modernizacją terenu przyległego do dawnego dworca czyli dzisiejszej siedziby Biblioteki Publicznej. Zostanie tam wykonana droga wraz z oświetleniem aż do ul. Targowej z miejscami postojowymi dla autobusów.

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast