Jubileuszowa Gala Sportu
01
03
2018

Jubileuszowa Gala Sportu

Dodane przez Anna Bogacz 0

Gala Pleszewskiego Sportu odbyła się 28 lutego w kinie HEL już po raz dziesiąty w obecnej uroczystej formule. Sama idea jest starsza. – Już w 1999 r. wybieraliśmy najpopularniejszego sportowca Ziemi Pleszewskiej głosami czytelników. Dopiero w 2001 r. powołana została kapituła, która wybierała najlepszego zawodnik minionego roku – mówi Piotr Hain, redaktor tygodnika „Życie Pleszewa”, który przeprowadzał plebiscyt. Jednak nowa – uroczysta era plebiscytu nastała w 2008 r., kiedy rozpoczęły się oficjalne Gale Pleszewskiego Sportu. Przez lata impreza ewoluowała. Dziś organizuje ją Burmistrz Pleszewa i spółka Sport Pleszew przy współpracy Starostwa Powiatowego w Pleszewie i  Banku Spółdzielczego w Pleszewie, którzy sponsorują nagrody dla zwycięzców.

 

 

Dziesięcioletnią historię gal w formie filmowej można było obejrzeć podczas tegorocznego jubileuszowego spotkania. Najważniejszym punktem uroczystości były jednak tytuł za ubiegły rok. I tak: Imprezą Sportową roku 2017 została Olimpiada Sportowa PPL czyli trwająca dwa dni impreza sportowa skierowana do szerokiego grona pleszewian i nie tylko. Jej organizatorem jest Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie oraz spółka Sport Pleszew. Po raz pierwszy odbyła się w roku 2015. Dwa lata później Olimpiada znacznie zwiększyła swój zasięg, bowiem do gimnazjalistów i osób dorosłych dołączyły przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych. Łącznie w zeszłorocznej edycji wzięło udział niemal tysiąc osób. Warto wspomnieć, że najlepsi gimnazjaliści pleszewskiej olimpiady reprezentują Pleszew podczas Olimpiady w Westerstede – mieście partnerskim Pleszewa. Pleszewska drużyna była tam dwukrotnie i to z sukcesami – w 2015 r. przywożąc brąz, natomiast w ubiegłym roku srebrny medal.

 

 

Trenerem Roku 2017 została Patrycja Kruchowska-Wojcieszak – trener lekkoatletyki w LKS OSiR Pleszew. Zawodowy biegacz. Wielokrotna mistrzyni województwa w biegach przełajowych oraz średnio i długodystansowych na bieżni lekkoatletycznej. Dziś swoim sportowym doświadczeniem dzieli się nie tylko z początkującymi biegaczami w klubie, ale i z amatorami. W 2017 r. była trenerem w programie „Biegam bo Lubię” organizowanym przez Fundację Wychowanie przez Sport i radiową Trójkę. Pleszew miał jedną z najliczniejszych grup w kraju – zajął 5 miejsce pod względem frekwencji.

 

Tytuł Działacza Roku 2017 przyznano Piotrowi Hainowi – redaktorowi sportowemu tygodnika „Życie Pleszewa”, pomysłodawcy i głównemu organizatorowi turnieju piłkarskiego dla dzieci i młodzieży „Ferie z Życiem”. Zawody odbywają się w dwóch etapach: pierwszy dla szkół podstawowych, drugi dla uczniów gimnazjów. W roku 2017 odbyła się już 20. edycja tego turnieju.

Po raz drugi w historii burmistrz przyznał tytuł honorowy Senior Pleszewskiego Sportu w uznaniu zasług tych, którzy niegdyś aktywnie działali w pleszewskim sporcie, a dziś ciszą się już sportową emeryturą. Otrzymały go dwie osoby. Pierwsza to Lidia Miszke – nauczyciel wychowania fizycznego w pleszewskich szkołach, gdzie prowadziła sekcję gimnastyki akrobatycznej. W 1956 roku podczas zebrania założycielskiego w swoim domu przy ulicy Garncarskiej, wraz z Antonim Szóstakiem oraz Marianem Radomskim, powołała do życia TKKF „Sokół”. W sekcji gimnastycznej ćwiczyła młodzież oraz panie. Pani Lidia oprócz pracy trenerskiej pełniła w Towarzystwie również funkcję skarbnika i sekretarza w jednej osobie. W pierwszą rocznicę powołania TKKF w Polsce, podczas Ogólnopolskiego Pokazu Gimnastycznego w Warszawie wspólna reprezentacja TKKF-ów z Pleszewa, Krotoszyna i Ostrowa Wielkopolskiego zajęła  I miejsce, wygrywając pianino, akordeon i perkusję. Wychowała wielu uczestników mistrzostw Polski, Wielkopolski oraz późniejszych absolwentów Akademii Wychowania Fizycznego.

 

Drugim Seniorem jest Władysław Ogórkiewicz – jeden z najbardziej utytułowanych lekkoatletów w historii pleszewskiego sportu. W roku 1966 zdobył Mistrzostwo Polski Młodzików na 300 metrów, a w rywalizacji na 100 metrów był brązowym medalistą. W latach 1966, 67 oraz 1968 zdobywał za każdym razem Mistrzostwo Polski Juniorów na 100 metrów oraz 200 metrów. W roku 1967 powołany do Kadry Narodowej Juniorów. Aktywną przygodę ze sportem zakończył w latach 70. Dziś pan Władysław jest oddanym kibicem pleszewskiego i polskiego sportu.

Największe emocje wzbudził jednak wybór Najpopularniejszego Sportowca Ziemi Pleszewskiej 2017 r. W kategorii JUNIOR została nim lekkoatletka Zuzanna Szczepaniak – zawodniczka KS OSiR Pleszew. Drugie miejsce zajęła reprezentantka Pleszewskiego Klubu Karate Magdalena Godlewska, trzecie natomiast Gabriel Baszczyński – młody szachista z Klubu Szachowego Orły Pleszew.

 

W kategorii SENIOR za najlepszego sportowca kapituła uznała biegacza i piłkarza Mateusza Siudę z LKS OSiR Pleszew i Klubu Stal Pleszew. Na drugim miejscu uplasowała się lekkoatletka Sandra Kurkowiak, na trzecim natomiast taekwondzista Bartosz Stephan.

Gala to także okazja do uhonorowania nagrodami młodych uczniów pleszewskich szkół, którzy osiągają wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie krajowym lub międzynarodowym. Odebrało je 35 osób z trzech pleszewskich klubów: LKS OSiR Pleszew, Pleszewskiego Klubu Karate i UKS Taekwondo Pleszew.

 

Specjalne podziękowania odebrał w imieniu burmistrza jego zastępca Arkadiusz Ptak za pomoc finansową w realizacji programu „Kurs na Horn”, który organizuje Bractwo Kaphornowców i Kaliski Okręgowy Związek Żeglarski.

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast

To ostatnie dni na wzięcie udziału w obowiązkowym Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021!

Możesz to zrobić między innymi w Urzędzie Miasta i Gminy w Pleszewie.

Spis trwa do 30 września!