Gmina Pleszew zagrożona pomorem świń, hodowcy zaniepokojeni. Jakie są zalecenia?
30
09
2020
Baner informujący o ASF

Gmina Pleszew zagrożona pomorem świń, hodowcy zaniepokojeni. Jakie są zalecenia?

Dodane przez M. Konieczny 0


Teren gminy Pleszew zagrożony Afrykańskim Pomorem Świń (ASF). W Urzędzie Miasta i Gminy w Pleszewie odbyło się spotkanie informacyjne i szkoleniowe dla sołtysów.

 

Sołtysi przybyli do pleszewskiego ratusza na zaproszenie Burmistrza Arkadiusza Ptaka oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii Andrzeja Długiewicza.

 

Ogniska choroby zidentyfikowano poza terenem gminy i powiatu pleszewskiego, bo w powiecie ziemskim kaliskim. Jednak Pleszew i okolice są w rejonie zagrożenia z uwagi na specyfikę przenoszenia się choroby.

 

Podczas szkolenia przedstawiono podstawowe zasady postępowania hodowców trzody chlewnej w obecnej sytuacji. Omówiono, jak zgłaszać przypadki upadków oraz chorych świń, przedstawiono listę lekarzy uprawnionych do pobierania krwi i wystawiania świadectw. Nakreślone też zostały zasady postępowania myśliwych z dzikami.

 

Sołtysi zostali zobligowani do przedstawienia informacji w swoich środowiskach.

 

Pełne informacje związane z zagadnieniem opublikowane są na stronie internetowej Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Pleszewie pod tym linkiem: http://piwpleszew.pl/index.php?id=4

Spotkanie rolników z burmistrzem w sprawie ASF

Szkolenie w sprawie ASF przeprowadzono w pleszewskim rauszu (Fot. UMiG w Pleszewie).

Wprowadził: M. Konieczny

Wielkość czcionki
Kontrast