Dom Kultury pnie się do góry
04
02
2019

Dom Kultury pnie się do góry

Dodane przez Anna Bogacz 0

Budowa nowej siedziby Domu Kultury trwa. Obecnie widać już mury obiektu. Dach na starej części ma już pokrycie z desek i papy. Dwukondygnacyjna dobudowana część natomiast jest zabezpieczona przed opadami atmosferycznymi.  Na terenie budowy pracę zaczęli już elektrycy. Budowa obiektu wkracza teraz w najbardziej intensywną fazę.

Przypomnijmy, że zadanie pod nazwą „Utworzenie nowej siedziby Domu Kultury na terenie dworca PKP Pleszew Miasto” otrzymało dofinansowanie w kwocie 4,3 mln zł z WRPO na lata 2014-2020, w ramach Poddziałania 4.4.1. Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu. Dzięki temu stara mała parowozownia zmieni się w nowy obiekt kultury, który zachowa obecny styl architektoniczny. Będzie jednak rozbudowany – wyższy (dwukondygnacyjny), a jedna z części będzie dobudowana. Powierzchnia użytkowa będzie wynosić ponad 1000 m². Obok powstaną 32 miejsca parkingowe. Wejście do budynku będzie zlokalizowane od strony ul. Sienkiewicza. Projekt obejmuje nie tylko prace budowlane, ale i zakup niezbędnego wyposażenia do funkcjonowania Domu Kultury, m.in. mebli, sprzętu audiowizualnego czy instrumentów muzycznych.

Nowy budynek Domu Kultury będzie nawiązywał do charakteru tego miejsca i przypominał historię, pozostaną w nim bowiem tory kolejowe i kanały naprawcze, które będą odkryte oraz zabezpieczone szkłem i podświetlone. Tory na zewnątrz będą także zachowane i wkomponowane w nawierzchnię. Wyeksponowane będą ponadto inne elementy infrastruktury  kolejowej, np. zwrotnice czy semafory. Ruch kolei wąskotorowej oraz towarowej nadal na tym terenie będzie się odbywał. Dzierżawca torów obsługujący m.in. tzw. wąskotorówkę – nadal będzie z nich korzystał, a dotychczasowe zaplecze techniczne zostanie przeniesione do Kowalewa.

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast