Chwała Bohaterom!
28
12
2018

Chwała Bohaterom!

Dodane przez Anna Bogacz 0

Przez cały 2018 rok w Pleszewie, gminie i całym powiecie pleszewskim odbywały się różnorodne inicjatywy związane z obchodami 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego: patriotyczne, edukacyjne, kulturalne, wydawnicze, a także rekreacyjne i sportowe. Na pleszewskim ratuszu przez kilka miesięcy wsiała ponad 30-metrwa powstańcza flaga mająca upamiętnić nie tylko Powstanie Wielkopolskie, ale i szczególną dla Polaków datę 11 listopada 1918 r. Dokładnie 27 grudnia 2018 r. w dzień wybuchu zwycięskiego zrywu Pleszew uczcił Powstańców szczególnie.

 

Uroczystości zorganizowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew rozpoczęły się o godz. 17.30 pod pomnikiem ku czci Powstańców Wielkopolskich na pleszewskim Rynku. W obecności pocztów sztandarowych, władz Miasta i Gminy Pleszew oraz powiatu pleszewskiego i pleszewian w krótkim programie artystycznym przypomniana została historia udziału pleszewskich kompanii w powstaniu. Wystąpili także soliści Domu Kultury w Pleszewie: Angelika Śpitalniak, Dominika Wojciechowska, Zuzanna Klötzel oraz Igor Borowski prezentując dawne oraz współczesne pieśni o Polsce i walce o jej niepodległość. Delegacje złożyły wiązanki kwiatów i znicze pod pomnikiem.

 

Foto: P. Fehler, “Gazeta Pleszewska”

Następnie wszyscy przemaszerowali do kościoła farnego pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela, gdzie odbyła się uroczysta msza św. w intencji poległych i walczących w Powstaniu Wielkopolskim. Zaraz po niej pleszewianie udali się na cmentarz parafialny przy ul. Kaliskiej, gdzie przy udziale i zaangażowaniu pleszewskich harcerzy zorganizowano akcję „100 zniczy na 100-lecie Postania Wielkopolskiego”. Światło na zbiorowej mogile Powstańców oraz por. Ludwika Bociańskiego – głównego dowódcy powstańców w Pleszewie – zapalili m.in. burmistrz Arkadiusz Ptak, jego zastępca Andrzej Jędruszek oraz wicestarosta pleszewski Damian Szwedziak.

 

Hołd Powstańcom oddali także biegacze – uczestnicy biegu z okazji 100. rocznicy Powstania, który rozpoczął się równolegle z mszą św. przy wigwamie w kompleksie leśnym Planty. Trasa tego zacnego biegu kończyła się właśnie na cmentarzu, gdzie wszyscy biegacze i kijkarze zapalili znicze. Nie zabrakło wspólnie zaśpiewanych pieśni patriotycznych oraz hymnu państwowego.

 

Chwała Bohaterom!

Foto: UMiG w Pleszewie, M. Andersz

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast