Będzie nowy Dom Kultury!
27
07
2017

Będzie nowy Dom Kultury!

Dodane przez Anna Bogacz 0

Projekt nowej siedziby Domu Kultury w Pleszewie już jest gotowy. Władze samorządowe Miasta i Gminy Pleszew starały się o pozyskanie środków zewnętrznych na modernizację budynku małej parowozowni na terenach po PKP. Udało się. Z WRPO na lata 2014-2020, w ramach Poddziałania 4.4.1. Inwestycje w obszarze dziedzictwa kulturowego regionu samorząd dostał ponad 4,3 mln zł. Całość ma kosztować ok. 6,3 mln zł. – Miasto i Gmina Pleszew jest jedyną gminą, która otrzymała finansowanie w całości. Wpłynęło z całej Wielkopolski 41 projektów, z których 12 przyjęto do dofinansowania na kwotę łączną 50 mln zł – mówiła podczas konferencji prasowej w Pleszewie Marzena Wodzińska, członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. – Pleszewski projekt otrzymał 36 punktów i jest trzeci na liście pod względem jakości, za co trzeba pogratulować – dodała wicemarszałek i podkreśliła, że Wielkopolska jest liderem w przekazywaniu podmiotom środków zewnętrznych.

Szczególnie zadowolony jest Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Marian Adamek, który podziękował za owocną współpracę z Urzędem Marszałkowskim, szczególnie zaś Beacie Matusiak – konserwatorowi zabytków, za pozytywne podejście do projektu i dobre rady. – To Pani Matusiak zasugerowała m.in. rozwiązanie, które pozwoli na zachowanie pierwotnego charakteru tego miejsca – zauważył włodarz Pleszewa. W budynku Domu Kultury pozostaną bowiem tory kolejowe i kanały naprawcze, które będą odkryte oraz zabezpieczone szkłem i podświetlone. Tory na zewnątrz będą także zachowane i wkomponowane w nawierzchnię. Wyeksponowane będą ponadto inne elementy infrastruktury  kolejowej, np. zwrotnice czy semafory. Ruch kolei wąskotorowej oraz towarowej nadal na tym terenie będzie się odbywał. – Nie wyobrażam sobie, abyśmy zrezygnowali z ważnej funkcji gospodarczej kolei – podkreśla Burmistrz Adamek. SKPL – dzierżawca torów obsługujący m.in. tzw. wąskotorówkę – nadal będzie z nich korzystał, a dotychczasowe zaplecze techniczne zostanie przeniesione do Kowalewa.

Sam obiekt pozostanie w obecnym stylu architektonicznym. Będzie jednak rozbudowany – wyższy (dwukondygnacyjny), a jedna z części będzie dobudowana. Powierzchnia użytkowa będzie wynosić ponad 1000 m². Obok powstaną 32 miejsca parkingowe. Wejście do budynku będzie zlokalizowane od strony ul. Sienkiewicza. Projekt obejmuje nie tylko prace budowlane, ale i zakup niezbędnego wyposażenia do funkcjonowania Domu Kultury, m.in. mebli, sprzętu audiowizualnego czy instrumentów muzycznych.

Prace przygotowawcze mają się rozpocząć już we wrześniu, budowlane – na początku przyszłego roku. Nową siedzibą pleszewskiej kultury będziemy mogli podziwiać w czerwcu 2019 r.

Inwestycja to drugi etap zagospodarowania terenu po PKP. Pierwszym jest adaptacja budynku byłego dworca PKP Pleszew Miasto na nową siedzibę biblioteki. Przetarg jest już rozstrzygnięty, a koszt modernizacji to 4,2 mln zł. – Łącznie w ciągu dwóch lat na rewitalizację tego terenu zostanie przeznaczonych ok. 10,5 mln zł – podkreśla Burmistrz. Trzecim etapem jest zagospodarowanie pozostałego obszaru aż do ul. Targowej, co ma się stać do 2020 r. Na pewno zlokalizowany będzie tam postój dla autobusów obsługujących komunikację miejską. – Zarówno dofinansowanie jak i cała rewitalizacja terenów pokolejowych to wspólny sukces koalicji w Radzie Miejskiej. Działania podjęliśmy jeszcze w poprzedniej kadencji, kiedy byliśmy konstruktywną opozycją – podkreślał obecny także na konferencji prasowej Piotr Kusiakiewicz, radny klubu Obywatelski Pleszew Platforma Obywatelska.

Przypomnijmy, że przejmowanie przez Miasto i Gminę Pleszew gruntów PKP na odcinku od Pleszewa do Kowalewa trwało 10 lat. Wreszcie w 2012 r. samorząd stał się ich właścicielem. Sam proces projektowania i przygotowywania rewitalizacji trwał 3 lata.

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast