75. urodziny „Bajki”
07
05
2020

75. urodziny „Bajki”

Dodane przez Anna Bogacz 0

Urodziny Przedszkola nr 1 „Bajka” w Pleszewie przypadły na czas pandemii, ale to nie przeszkodziło maluchom oraz pracownikom w świętowaniu. Dzieci wykonały w swoich domach mnóstwo niespodzianek – od prac plastycznych po słodkości, co można podziwiać na zdjęciach.

 

Przedszkole nr 1 zostało otwarte w 1945 r. Mieściło się wówczas przy ulicy Karola Marcinkowskiego, obecnej Al. Wojska Polskiego, w dzisiejszym budynku Państwowej Szkoły Muzycznej. Placówka powstała dzięki staraniom Marii Przybylanki i Zofii Helwiżanki, które otrzymały z Inspektoratu Szkolnego w Jarocinie polecenie stworzenia takiej placówki. Sama Zofia Helwiżanka (później Soppart) objęła stanowisko kierowniczki przedszkola. O jej pracy pisał  wówczas “Kurier Wielkopolski” w następujący sposób: Zdołała ona mimo znacznych trudności nie tylko zorganizować przedszkole, ale i wyposażyć je w niezbędny sprzęt i zabawki i postawić na odpowiednim poziomie.

 

W 1991 roku Przedszkole nr 1 zostało przeniesione do nowego budynku przy ul. Gen. J. Hallera 30, gdzie funkcjonuje do dziś. W maju 2005 r. Rada Miejska w Pleszewie na wniosek dyrektora przedszkola Danuty Prusinowskiej – Zmyślony, Rady Pedagogicznej oraz Rady Rodziców podjęła uchwałę w sprawie nadania imienia placówce. Uroczystość odbyła się 11 czerwca 2005 r. wraz z obchodami 60-lecia placówki. Od tej pory przedszkole nosi imię „Bajka”.

 

Wszystkiego dobrego dla absolwentów, obecnych wychowanków, byłej i aktualnej kadry pedagogicznej!

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast