Miejski kwadrans – Pleszew w czasopiśmie Wspólnota

Coraz głośniej o pleszewskim modelu kompaktowego miasta piętnastominutowego. Tym  razem zajrzała do nas Wspólnota – czołowe pismo poświęcone samorządom.

Pleszewskie miasto 15minut to ośrodek, w którym wszystko jest na wyciągniecie ręki. To znaczy, że wykorzystując siłę własnych nóg, rower, komunikację miejską, a w ostateczności samochód w ciągu 15 minut dotrzemy wszędzie: z pracy do domu, ze szkoły do kawiarni, z przystanku do ośrodka zdrowia, z mieszkania do parku itp. Pleszew jest tak naprawdę pierwszym w Polsce miastem 15, a więc ośrodkiem gdzie kompleksowo zaczęto wdrażać tę koncepcję.

Wywiadu “Wspólnocie” udzielił Burmistrz Arkadiusz Ptak. Jak podkreślił, autorski program miasta kompaktowego (zwartego) i miasta 15 oparty jest o takie filary jak dopasowana i regularna  komunikacja miejska – autobusy PL 1 i PL 2, łatwo dostępne i stojące na wysokim poziomie przedszkola, żłobki i  szkoły. Kolejnym ważnym elementem konceptu jest autorskie podejście do polityki mieszkaniowej oraz prowadzona na szeroka skalę rewitalizacja przestrzeni miejskich – budynków oraz otoczeni. Do priorytetów należy wysoki poziom usług publicznych.

Fragment publikacji w czasopiśmie Wspólnota

Fragment publikacji w czasopiśmie Wspólnota