14
09
2015

Lato zakończyliśmy po afrykańsku

Dodane przez Anna Bogacz 0

Dobiegł końca cykl imprez kulturalno-edukacyjnych w ramach „Pożegnania lata z Afryką”. Zwieńczeniem był koncert muzyki afrykańskiej na pleszewskim Rynku i jam session w klubie HADES.

Przedsięwzięcie pod nazwą „Pożegnanie lata z Afryką” to cykl spotkań kulturalnych i edukacyjnych, które odbywały się w różnych miejscach w Pleszewie w ciągu ostatniego tygodnia. Warsztaty z afrykańskimi dźwiękami, joga tańca, warsztaty rytmu nie tylko dla dorosłych, ale i w pleszewskich szkołach – to tylko niektóre z atrakcji.

Zajęcia i warsztaty z rytmami afrykańskimi prowadził Richard Kobena – multiinstrumentalista z Ghany, który gra na takich instrumentach jak goumbe, invira, lokole, konga, djembe, penpesua, ksylofon, bas, gitara, fortepian czy saksofon. Korzysta z wpływów afrykańskich artystów: Miriam Makeba, Fela Kutie, Osibisa. Prowadził on nie tylko zajęcia z dźwięku, rytmu czy ruchu dla dorosłych pleszewian w pleszewskim amfiteatrze, ale odwiedził także pleszewskie szkoły: Zespół Szkół Publicznych w Taczanowie Drugim i w „Dwójce”. Uczestnicy warsztatów poznali taniec damba, który m.in. pozwala wyzbyć się negatywnych emocji i poprawia samopoczucie. – Taniec i muzyka afrykańska są doskonałym narzędziem komunikacji międzyludzkiej. Bębny afrykańskie wręcz zapraszają do spontanicznego wyrażania emocji oraz komunikowania się z innymi. – tłumaczy Magdalena Spychaj, organizatorka warsztatów. – Poprzez proponowaną muzykę na żywo możemy swobodniej wyrazić siebie, zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne – dodaje.

W ramach odkrywania dźwięków Afryki odbyła się także Taneczna Podróż w Rytmie Salsy, Merengue i Tańca Brzucha. W zajęciach uczestniczyły zaproszone artystki: Carmen Aular Wenezueli, Rimą Abu z Palestyny oraz Patricią Caicedo z Kolumbii.

Było także coś dla dzieci z rodzinami czyli międzykulturowa podróż z Teatrem Lalek. Ze skarpetek w różnych kolorach, guzików, wstążek, wełny, skrawków materiałów tworzono niesamowite artystyczne dzieła.  Zajęcia prowadzili goście z Kolumbii, Wenezueli i Palestyny.

W przeddzień zakończenia przedsięwzięcia do Pleszewa zawitał także Ablaye Badji z Senegalu. Obaj muzycy zaprezentowali swój niezwykły talent przed publicznością 8 Przeglądu Kina Niezależnego S.P.A.M, który kończył się w sobotę 12 września w kinie HEL.

Zwieńczeniem „Pożegnania lata z Afryką” był koncert muzyki afrykańskiej na pleszewskim rynku. Mimo chłodu pleszewianie bawili się świetnie, co potwierdził jam session w klubie HADES, gdzie afrykańskie rytmy i nie tylko – bo wraz z lokalnymi muzykami pleszewianie bawili się przy muzyce lat 70-tych – brzmiały do białego rana.

„Pożegnanie z Afryką” to inicjatywa realizowana przez Magdalenę Spychaj, właścicielkę Centrum HARMONIA. W organizację włączyła się także „Fundacja Animacja” i Centrum Wolontariatu pod dowództwem Lucyny Roszak. Przedsięwzięcie wsparł Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie oraz pleszewski Dom Kultury.

 

 

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast