Kolejny Rocznik Pleszewski już w sprzedaży

W Muzeum Regionalnym w Pleszewie miała miejsce premiera kolejnego wydania sztandarowej pozycji wśród regionalnych wydawnictw. Nowy numer Rocznika Pleszewskiego jest już w sprzedaży. Zawiera stałe elementy, ale również zupełnie nowe artykuły.

Pleszew to gmina, która w regionie przoduje w wydawnictwach regionalnych. Jednym z nich jest sztandarowa pozycja wydawana corocznie przez Muzeum Regionalne w Pleszewie we współpracy z wieloma osobami. Rocznik Pleszewski, który jest zbiorem wydarzeń obejmujących gminę Pleszew, obejmuje również całą Ziemię Pleszewską. Znajdują się w nim stałe elementy takie jak: Miasto i Gmina Pleszew w liczbach, kalendarium, odznaczeni i wyróżnieni, ale również 13 nowych artykułów. Podobnie jak w każdym numerze, pisane są one przez pleszewskich pasjonatów historii regionu. Tak, jak poprzednie, zawiera on części stałe, a potem 13 zupełnie nowych, mam nadzieję, bardzo ciekawych artykułów – wyjaśnia Adam Staszak, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

Premiera Rocznika Pleszewskiego 2022 miała miejsce w Muzeum Regionalnym w Pleszewie 23 lutego. Podczas niej wystąpił zespół redakcyjny w składzie: Anna Bogacz, Zuzanna Musielak-Rybak, Katarzyna Rutkowska, Witold Hajdasz i dyrektor Muzeum Adam Staszak oraz autorzy poszczególnych artykułów. Promocji towarzyszył wykład Tomasza Cieślaka, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu pt. “Oscar Emil Hoffeins. Niemiecki zbrodniarz z Zawidowic”, który miał być zachętą do przeczytania artykułu o tym samym tytule znajdującego się w publikacji.
Rocznik Pleszewski 2022 można nabyć w Muzeum Regionalnym w cenie 20zł.

Wykaz artykułów zawartych w Roczniku Pleszewskim:

  1. Dominik Wabiński – O rodach Kurcewskich i Mierzewskich, dziedzicach dóbr rycerskich w Czerminie, szkiców kilka.
  2. Maciej Kowalczyk, Andrzej Kubiak – Zaczęło się od Walasa… Zarys dziejów rodziny Kubiaków z Kuchar.
  3. Eugeniusz Markiewicz – Osadnictwo olęderskie na terenie gminy Chocz.
  4. Zdzisława Flisińska – Cmentarz w Choczu i historia nie tylko starego grobowca.
  5. Maciej Grzesiński – Mieszkańcy ziemi pleszewskiej polegli podczas I wojny światowej wymienieni na tablicy przy kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie.
  6. Andrzej Szymański – Rzeźnictwo w Pleszewie w okresie II Rzeczypospolitej.
  7. Tomasz Cieślak – Oskar Emil Hoffeins. Niemiecki zbrodniarz z Zawidowic.
  8. Maria Korzeniewska – Inny start.
  9. Stanisław Szurek – Pogotowie Energetyczne w Pleszewie.
  10. Henryk Śniegocki – Modelarnia lotnicza w pleszewskim Liceum Ogólnokształcącym.
  11. Małgorzata Horoszkiewicz – Edward Horoszkiewicz (1938-2018). Wspomnienie.
  12. Agnieszka Słupianek-Winkowska – Pielgrzym o wielkim sercu. Wspomnienie o Księdzu Marku Kulawinku w 10. rocznicę śmierci.
  13. Grzegorz Gmyrek – Z prac archeologicznych na terenie miasta lokacyjnego Pleszewa w latach 2019-2021.