#Kocham, więc chronię
Miasto i Gmina Pleszew rusza z kampanią w mediach społecznościowych pod hasłem #KochamWięcChronię. Jej celem jest zwrócenie uwagi na profilaktykę uzależnień wśród młodzieży.
Społeczna kampania ma uświadomić dorosłym, przede wszystkim rodzicom, problem uzależnień wśród młodych ludzi. To specjalnie przygotowane grafiki, które będą systematycznie pojawiać się w sieci, przedstawiające niechlubne fakty dotyczące spożywania alkoholu, narkotyków czy spędzania czasu w Internecie przez pleszewską młodzież. – Chcemy pokazać, że problem jest i trzeba zacząć bacznie przyglądać się naszym dzieciom. Bardzo łatwo coś przeoczyć w zachowaniu własnego dziecka i nie zareagować w porę – mówi Izabela Świątek, zastępca burmistrza, która jest także współautorem najnowszego programu profilaktyki uzależnień w Mieście i Gminie Pleszew.
Kampania jest reakcją na ostatnie badania, jakie przeprowadził urząd wśród uczniów pleszewskich szkół podstawowych (klasy 7 i 8) i ponadpodstawowych. – Chcieliśmy zdiagnozować sytuację w Mieście i Gminie Pleszew dotyczącą uzależnień wśród młodzieży od alkoholu, substancji psychoaktywnych, narkotyków i dopalaczy, także Internetu. To bardzo ważna wiedza, by wiedzieć, na jakie działania profilaktyczne i pomocowe położyć nacisk – mówi Izabela Świątek, zastępca burmistrza,
Badania pokazały, że największą styczność pleszewska młodzież ma z alkoholem i papierosami. Jest też problem z ilością czasu spędzanego w sieci. Narkotyki i dopalacze to jedynie pojedyncze przypadki. Niepokoi jednak fakt, że dostęp do alkoholu, papierosów i narkotyków dla większości młodzieży jest bardzo łatwy, a inicjacja zaczyna się już w wieku 13 lat! – Kocham, więc chronię – to hasło kampanii, które ma wzbudzić w rodzicach i osobach bliskich uczniom poczucie odpowiedzialności. To my jesteśmy dorośli i powinniśmy jak najlepiej chronić dzieci przed niebezpieczeństwami – dodaje Anna Bogacz, rzecznik prasowy UMiG w Pleszewie.
Kampania jest kolejnym profilaktycznym działaniem w ostatnich miesiącach. Pod koniec ubiegłego roku samorząd Miasta i Gminy Pleszew realizował autorski program profilaktyki uzależnień i zdrowia psychicznego. Były to szkolenia dla dorosłych pracujących z młodzieżą, bezpłatne dyżury psychologa w szkołach, zajęcia dla nauczycieli i rodziców oraz przede wszystkim praca z dziećmi i młodzieżą.