Kino niezależne ponownie na pleszewskim ekranie
Dwa dni trwał duży festiwal filmowy w Zajezdni Kultury w Pleszewie. Ponad 20 filmów kina niezależnego, warsztaty, spotkania z aktorami i twórcami i inne atrakcje. Bana Film Festiwal to już pleszewska tradycja.
Historia Bana Film Festiwalu sięga odbywającego się kiedyś w Pleszewie Przeglądu Kina Niezależnego SPAM. To właśnie jego twórcy po przerwie postanowili wznowić festiwal w nowej formie, który w tym roku już po raz trzeci został zorganizowany w pleszewskiej Zajezdni Kultury. W kilku blokach konkursowych publiczność obejrzała ponad 20 filmów krótkometrażowych. Następnie zagłosowano na najlepszą produkcję, którą został film reżyserii Moniki Mieleń pt. „Film dla Stasia” – mówi Anna Bogacz, rzecznik prasowy pleszewskiego urzędu.
Poza przyznanym grand prix nagrody rozdano w kilku innych kategoriach. Najlepszym filmem fabularnym został „Dom lalki”, a najlepszym filmem dokumentalnym „Faustyna”. Nagrodę specjalną dla osobowości festiwalu otrzymała pani Krystyna Żakowska, bohaterka filmu „Starsza pani szuka”. Na wyróżnienia mogły liczyć produkcje takie jak: „Czarna woda”, „Chłód”, „Spowiedź emigranta” i „Starość jest gorsza od faszyzmu”. Owoce pracy aktorskiej pokazali również mieszkańcy Pleszewa, prezentując nagrany przez siebie film „Krzyżacy 2024”. Produkcję zrealizowano podczas SPAM warsztatów filmowych.
Dwudniowemu festiwalowi towarzyszyły dodatkowe wydarzenia. Prologiem było kino plenerowe w Łaszewie z filmem „Na pastwę lasu”. W piątkowy wieczór w Bibliotece Publicznej MiG Pleszew pojawił się Mieczysław Hryniewicz, aktor teatralny i filmowy. Tabliczka z jego imieniem pojawiła się jako kolejna w Alei Zasłużonych dla Sztuki Filmowej na torowisku. Gość otrzymał także Honorową Nagrodę III Bana Film Festiwalu. Tuż przed ogłoszeniem wyników na parkingu domu kultury wyświetlono film „Janosik 21” z muzyką na żywo. Bana zagrała też dla dzieci, które obejrzały spektakl w kinie Hel.