17
03
2015

Jest projekt Regionalnego Centrum Seniora!

Dodane przez Anna Bogacz 0

Kilkanaście mieszkań dla seniorów, mieszkania treningowe dla osób niepełnosprawnych, zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny i rehabilitacyjny, hotel oraz restauracja. Do tego ciekawie zagospodarowany teren wokół budynku. Sprawdź, jak będzie wyglądać RCS!

Pomysł stworzenia pierwszego w Wielkopolsce tego typu placówki opieki senioralnej narodził się w 2013 r. Najpierw uregulowano sprawy związane z przejęciem gruntu, następnie już głośno zaczęto mówić o planach związanych z budynkiem na terenie byłych koszar. Teraz samorząd Miasta i Gminy Pleszew rozstrzygnął konkurs na projekt Regionalnego Centrum Seniora, które ma być zlokalizowane przy Al. Wojska Polskiego w sąsiedztwie istniejącego Parku Wodnego „Planty”.

Tak obecnie wygląda budynek, w którym powstanie RCS

W szranki stanęło 6 firm: cztery z Warszawy, jedna z Gliwic oraz jedna z Ostrowa Wielkopolskiego. Jury, w skład którego wchodzili branżowcy, konstruktor, architekt, a także specjaliści z zakresu opieki medycznej i rehabilitacji, oceniali każdy projekt według kilku punktowanych kryteriów. Najwięcej punktów uzyskała koncepcja Pracowni Architektonicznej Piotr Dominiczak & Mariusz Szczuraszek z Ostrowa Wlkp. i tym samym otrzymała nagrodę w wysokości 10 tys. zł.  Pozostałe firmy nie osiągnęły minimum punktacji i w konsekwencji drugiej nagrody w wysokości 6 tys. zł nie przyznano.

Jak zatem prezentuje się Regionalne Centrum Seniora w zwycięskim projekcie?

W budynku głównym RCS-u na parterze zlokalizowane mają być recepcja i hall główny, restauracja, bar, świetlica, stołówka oraz oczywiście kuchnia. Będzie też tam miejsce na szatnie i pomieszczenia socjalne.

Pierwsze piętro i część drugiego to przede wszystkim zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny i rehabilitacyjny z pokojami dla pacjentów. Mieszkania typu M dla Seniora oraz mieszkania treningowe dla osób niepełnosprawnych zlokalizowane będą na I, II, III piętrze oraz poddaszu niższym. Metraż takich mieszkań waha się od 11 do nawet 38 m². Pomieszczenia mają być jedno lub dwuosobowe z aneksem kuchennym oraz łazienką. Zaplanowano 13 mieszkań dla seniorów i 8 dla osób niepełnosprawnych, które rozpoczynają samodzielne życie. Ponadto na poddaszu niższym ma się znajdować sala zajęciowa, sala ćwiczeń gimnastycznych oraz magazyny. Poddasze wyższe natomiast ma zostać zagospodarowane na pokoje hotelowe.

Bardzo ciekawie zapowiada się zagospodarowanie terenu wokół budynku. Będzie dużo zieleni i miejsc do rekreacji, m.in. wiata ogrodowa lub grillowa, miejsce na ognisko, taras, siłownia terenowa, a nawet… ogródek warzywny. Do tego trawniki, krzewy, drzewa i mała architektura.

Projekt obejmuje także zagospodarowanie budynku znajdującego przy ul. Sportowej w sąsiedztwie głównego obiektu RCS. Ma ono pełnić rolę Centrum Integracji Międzypokoleniowej z salą konferencyjną na 120 osób, gdzie mają odbywać się nie tylko wykłady, konferencje czy prelekcje, ale i seanse filmowe, przedstawienia teatralne czy kameralne koncerty. Obiekt ma służyć przede wszystkim organizacjom pozarządowym, które mają tam mieć swoje biura, ale sala będzie także ogólnodostępna.  Do dyspozycji pacjentów, seniorów i gości będzie też kaplica.

Takie są założenia projektu konkursowego. Teraz czas na konkrety. Umowa na wykonanie projektu ze zwycięską pracownią jest już podpisana i opiewa na kwotę 664 tys. zł. Będzie to kompleksowe opracowanie koncepcji z pozwoleniem na budowę i przygotowaniem do ogłoszenia przetargu na wykonawcę. Przypomnijmy, że samorząd Miasta i Gminy Pleszew pozyskał 560 tys. środków unijnych na część projektową inwestycji.

Jeżeli nie uda się pozyskać środków zewnętrznych na wykonanie Centrum, to inwestycja nie będzie realizowana – podkreślał podczas prezentacji projektu przed dziennikarzami burmistrz Marian Adamek. To potężna i bardzo droga inwestycja, której nie uda się wykonać z budżetu gminy. Przewidywany koszt to 21 mln zł przy budżecie inwestycyjnym gminy wynoszącym rocznie 17 mln zł.  Jest jednak duża szansa na środki zewnętrzne. Projekt ma poparcie Urzędu Marszałkowskiego. Został wpisany do Wykazu Indywidualnych Projektów Kluczowych dla Województwa Wielkopolskiego.  – Jesteśmy już po pierwszych rozmowach dotyczących potencjalnych źródeł finansowania – tłumaczy Arkadiusz Ptak, zastępca burmistrza MiG Pleszew. – Na razie nie wiadomo, w jakim zakresie będzie można zrealizować inwestycję w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Jedną z możliwości jest zadanie obejmujące rewitalizację miast. Druga możliwość to środki w ramach infrastruktury społecznej. Brakuje stosownego rozporządzenia na poziomie centralnym. Jeśli się pojawi, będziemy aplikować o środki – dodaje.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Regionalne Centrum seniora ma być gotowe na koniec 2018 r.

 

Źródło wizualizacji: Pracownia Architektoniczna Piotr Dominiczak & Mariusz Szczuraszek

 

Wprowadził: Anna Bogacz

Comment
0

Wyślij wiadomość

ten + 6 =

Wielkość czcionki
Kontrast