Historia zapisana w książkach – spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel

Historia nie musi być nudna. Zwłaszcza, jeśli jest dobrze opowiedziana. A Anna Czerwińska-Rydel – pisarka dla dzieci i młodzieży, potrafi opowiadać fascynujące historie.

Pisarka spotkała się z czwartoklasistami z pleszewskich szkół 8 kwietnia w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Autorce w spotkaniu towarzyszyła Monia – pies rasy lhasa apso. Anna Czerwińska-Rydel opowiedziała młodzieży, że czuje, jakby Wanda Rutkiewicz – alpinistka i himalaistka, zdobywczyni Mont Everestu, podarowała jej Monię. Wanda Rutkiewicz z wyprawy na najwyższą górę świata przywiozła do Polski psa rasy lhasa apso. (W latach 80. XX wieku psów tej rasy nie było w Polsce). A Monia trafiła do domu Anny Czerwińskiej-Rydel tuż po napisaniu książki o Wandzie Rutkiewicz.

Anna Czerwińska-Rydel opowiadała, że lubi pisać o młodości sławnych i niezwykłych Polaków. Zastanawia się wtedy, jak wydarzenia z dzieciństwa wypłynęły na ich dorosłe życie. Pisarka podkreślała, że wielcy i znani, jak Maria Składowska-Curie, Julian Tuwim czy Jan Heweliusz też byli dziećmi, bawili się i rozrabiali.

Czwartoklasiści chętnie zadawali autorce pytania. Młodzież interesowały tajniki pracy pisarza, trudności w karierze pisarskiej oraz zamiłowanie pani Czerwińskiej-Rydel do zwierząt. Niemałe poruszenie wywołała informacja, że pierwszą książkę Anna Czerwińska-Rydel napisała, będąc w wieku uczestników spotkania.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu “Stacja Biblioteka – początek literackiej podróży” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Promocja Czytelnictwa”.

Tekst i foto: Biblioteka Publiczna MiG Pleszew

zdjęcie grupowe dzieci z pisarką Anną Rydel

zdjęcie przedstawia spotkanie z pisarką Anną Rydel w bibliotece publicznej