Forum wymiany doświadczeń nauczycieli w Pleszewie
Pleszew stawia na najlepszej jakości edukację. System systemem, ale możliwe są działania, by uczniom i nauczycielom było w szkołach lepiej. I nie chodzi tu tylko o infrastrukturę i wyposażenie klas.
Samorząd Miasta i Gminy Pleszew jest otarty na innowacje w szkołach służące coraz lepszej jakości edukacji. Stąd podjęcie współpracy z „Wiosną Edukacji” – organizacją, która realizuje ogólnopolski program współpracy szkół i nauczycieli.
Jednym z efektów działań było zorganizowanie przez pleszewski samorząd ogólnopolskiego Forum Wymiany Inspiracji i Dobrych Praktyk Edukacyjnych pod nazwą „Poszukujesz – znajdujesz”. Prócz znakomitych prelegentów – fachowców i praktyków zawodu, w Zajezdni Kultury zjawili się nauczyciele z całego regionu. – Mówiliśmy między innymi o aktywizujących metodach pracy, o angażujących, o takich nastawionych na współpracę. Mówiliśmy o tym, jak podejść do zawodu nauczyciela, jaka jest nasza rola dzisiaj, jak bardzo ważne jest budowanie dobrych relacji z uczniami. Nauczyciel czasami musi zrobić krok w tył i dać przestrzeń edukacyjną dziecku – mówi Oktawia Gorzeńska, pedagog i lider „Wiosny Edukacji”.
Forum i wymiana doświadczeń między nauczycielami ma być impulsem do zmian w nauczaniu. W Pleszewie „Wiosna Edukacji” działa już od kilku miesięcy i przynosi pierwsze efekty, choćby szkołę bez dzwonka w pleszewskiej Trójce. – Jako samorząd musimy dbać nie tylko o infrastrukturę i logistykę oświatową. Bardzo ważna jest jakość kształcenia, na którą bardzo mocno stawiamy. Zaprosiliśmy więc innych nauczycieli – ambasadorów „Wiosny Edukacji” z całej Polski, by podzielili się tym, czego u nas jeszcze nie ma. Jestem pewna, że dla pleszewskich nauczycieli była to potężna dawka inspiracji i dowód, że można uczyć inaczej – tłumaczy Izabela Świątek – zastępca burmistrza odpowiedzialna w gminie Pleszew za oświatę.