08
09
2015

Dożynki Miejsko-Gminne Kuczków 2015

Dodane przez Anna Bogacz 0

W tym roku rolnicy borykają się z ogromną suszą, która na pewno znacznie ograniczyła zbiór plonów. Mimo to jest za co dziękować – powiedziała Elżbieta Grabarek, sołtys Kuczkowa, gdzie w tym roku odbyły się Dożynki Miejsko-Gminne. Gospodarzami święta plonów były także wsie Janków i Borucin.

Już po raz drugi z rzędu sołectwa gminy Pleszew łączą siły przy organizacji Dożynek Miejsko-Gminnych. W tym roku gospodarzami święta plonów były wsie Kuczków, Janków i Borucin. Nieformalnie przyłączył się także Krzywosądów w gminie Gołuchów należący do kuczkowskiej parafii.

Tegoroczne dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą św. dziękczynną w kościele p.w. Św. Marcina Biskupa w Kuczkowie, którą odprawił ks. dr Adam Zmuda. Następnie korowód prowadzony przez orkiestrę i poczty sztandarowe przemaszerował nową drogą w kierunku szkoły, która przy okazji została uroczyście oddana do użytku.

Obrzęd dożynkowy na placu przez zabytkowym pałacem, w którym mieści się Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole rozpoczął się o godz. 16.15. Wykonał go Zespół Tańca Ludowego Politechniki Poznańskiej „Poligrodzianie”. Pierwszym etapem było otańczenie wieńca dożynkowego, który następnie na ręce wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej Włodzimierza Grobysa złożyli asystenci dożynek: Dariusz Mróz z Jankowa i Joanna Zych z Chrzanowa. W części chlebowej dożynek bochen wypieczony z tegorocznych zbóż odebrał burmistrz Miasta i Gminy Pleszew Marian Adamek z rąk starostów dożynek: Waleriana Hypkiego z Borucina i Zyty Śniadej z Kuczkowa.

Po obrzędzie w tańcach ludowych zaprezentowali się najmłodsi – uczniowie Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Kuczkowie. Po nich na scenę powrócili „Poligrodzianie” w pokazie tańców ludowych z regionu rzeszowskiego, szczyrzyckiego i Beskidu Śląskiego. Dożynki zakończyła zabawa taneczna w wykonaniu zespołu Orion.

 

 

Wprowadził: Anna Bogacz

Comment
0

Wyślij wiadomość

1 × 1 =

Wielkość czcionki
Kontrast