Burmistrz we włoskim komitecie naukowym
Burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak został członkiem komitetu naukowego zajmującego się architekturą krajobrazu i urbanistyką Włoch. Jego przewodniczącym jest Carlos Moreno – twórca idei miasta 15-minutowego, a tworzą go międzynarodowi eksperci z różnych dziedzin naukowych związanych w wyzwaniami miejskimi.
Komitet Naukowy Krajowej Rady Architektów, Planistów, Architektów Krajobrazu i Konserwatorów Włoch to organ konsultacyjny, którego celem jest przedstawianie pomysłów, przemyśleń i zaleceń opartych na nauce i obiektywnym rozumowaniu. Ma ściśle współpracować z Krajową Radą, by tworzyć bardziej zrównoważone włoskie miasta. W jej skład wchodzą eksperci z dziedzin naukowych związanych z wyzwaniami miejskimi, którzy mają doświadczenie w badaniach, polityce publicznej, zrównoważonym rozwoju miast, transporcie, architekturze czy ochronie środowiska.
Są tu naukowcy z Paryża, Barcelony, Mediolanu, Aten, Kolumbii, czy Brukseli. W tym gronie znalazł się burmistrz Pleszewa dr hab. Arkadiusz Ptak, który jest nie tylko samorządowcem z ponad 20-letnim doświadczeniem, ale i profesorem w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. W pracy naukowej koncentruje się na problematyce władzy lokalnej, rywalizacji wyborczej, kapitale społecznym, rozwoju lokalnym i regionalnym oraz peryferyjności obszarów miejskich. Jako pierwszy włodarz w Polsce wdrożył ideę miasta 15-minutowego wykorzystując naturalny potencjał miasta, ale kierując jego rozwój na kompaktowość.
Do udziału w pracach komitetu naukowego zaprosił burmistrza Carlos Moreno – profesor paryskiej Sorbony i twórca idei miasta 15-minutowego. To efekt wcześniejszej współpracy, która rozpoczęła się, gdy Pleszew zaczął ideę profesora wdrażać na własnym podwórku. – Dostrzegł nasze działania i zaprosił do współpracy przy międzynarodowym projekcie „Driving Urban Transitions” dotyczącym zrównoważonej mobilności i mieszkalnictwa. Mój udział w komitecie naukowym to kolejny etap współpracy, z której chcemy mocno skorzystać, by rozwijać Pleszew, ale i dzielić się doświadczeniem małych polskich miast – mówi Arkadiusz Ptak.
Odbyło się już pierwsze posiedzenie komitetu w Rzymie. Burmistrz uczestniczył w nim online. Kolejne planowane jest w połowie lipca.