08
09
2015

Afryka w Pleszewie

Dodane przez Anna Bogacz 0

Taniec brzucha, bębny, joga…, a wszystko przy afrykańskich dźwiękach w wykonaniu Richarda Kobeny z Ghany. To właśnie „Pożegnanie Lata z Afryką”, które rozpoczęło się w Pleszewie w miniony weekend.

„Pożegnanie lata z Afryką” to inicjatywa Magdaleny Spychaj, która od niedawna prowadzi w Pleszewie Centrum HARMONIA, w którym nie tylko można się zrelaksować przy dźwiękach gongu, ale i poćwiczyć jogę czy nauczyć się tańca kreatywnego. Przedsięwzięcie obejmuje kilka spotkań i eventów odbywających się w ciągu trwającego właśnie tygodnia.

Zajęcia i warsztaty z rytmami afrykańskimi prowadzi Richard Kobena – multiinstrumentalista z Ghany, który gra na takich instrumentach jak goumbe, invira, lokole, konga, djembe, penpesua, ksylofon, bas, gitara, fortepian czy saksofon. Korzysta z wpływów afrykańskich artystów: Miriam Makeba, Fela Kutie, Osibisa. By zapoznać mieszkańców Pleszewa ze swoją muzyką w miniony piątek w pleszewskim klubie HADES odbył się magiczny wieczór, podczas którego artysta grał nie tylko na instrumentach typu djembe i kalemba, ale i na….plasikowej reklamówce czy butelce. Spotkanie zakończyło jam session z loklanymi muzykami, m.in. Arturem Kowalskim i Tomkiem Ratajczykiem.

W sobotę natomiast 5 września Afryka zagościła na terenie kompleksu leśnego „Planty”. Na warsztatach artystycznych kilkadziesiąt osób odkrywało dźwięki i rytmy Afryki. Najpierw odbył się warsztat głosu, rytmu i dźwięku. Nie zabrakło też ruchu i tańca afrykańskiego. Uczestnicy warsztatów poznali taniec damba, który m.in. pozwala wyzbyć się negatywnych emocji i poprawia samopoczucie. – Taniec i muzyka afrykańska są doskonałym narzędziem komunikacji międzyludzkiej. Bębny afrykańskie wręcz zapraszają do spontanicznego wyrażania emocji oraz komunikowania się z innymi. – tłumaczy Magdalena Spychaj, organizatorka warsztatów. – Poprzez proponowaną muzykę na żywo możemy swobodniej wyrazić siebie, zadbać o zdrowie fizyczne i psychiczne – dodaje. Afrykańskiej zabawie towarzyszyli wolontariusze z Centrum Wolontariatu w Pleszewie pod dowództwem Lucyny Roszak.

W najbliższą środę 9 września o godz. 18.18 w Studiu Modelowania Sylwetki przy ul. Kraszewskiego 3 odbędzie się natomiast Taneczna Podróż w Rytmie Salsy, Merengue i Tańca Brzucha. Jest to spotkanie z zaproszonymi artystkami: Carmen Aular Wenezueli, Rimą Abu z Palestyny oraz Patricią Caicedo z Kolumbii.

Afryka zawita także do szkół. W środę 9 września Richard Kobena przeprowadzi warsztaty edukacyjno-artystyczne w Zespole Szkół Publicznych w Taczanowie Drugim. Dzień później natomiast odwiedzi uczniów z pleszewskiej „Dwójki”.

Jest także coś dla dzieci z rodzinami. W czwartek 10 września zapraszamy do Teatru Lalek. Międzykulturowa podróż odbędzie się w Centrum HARMONIA przy ul. Sienkiewicza. Co zabrać ze sobą? Skarpetki w różnych kolorach, guziki, wstążki, wełnę, skrawki materiałów, oryginalne i bezpieczne nożyczki…uśmiech. Zajęcia poprowadzą goście z Kolumbii, Wenezueli i Palestyny. Zajęcia są płatne 15 zł od dziecka z rodziną.

12 września natomiast o godz. 15.00 w Parku „Planty” odbędzie się joga tańca dla wszystkich chętnych: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Zwieńczeniem „Pożegnania lata z Afryką” jest koncert muzyki afrykańskiej, który odbędzie się tego samego dnia. Dźwięki Afryki pojawią się najpierw w kinie Hel, gdzie zakończą trwający tam 8 Przegląd Kina Niezależnego S.P.A.M. Następnie muzycy przeniosą się na pleszewski Rynek, gdzie po koncercie zaplanowano wspólne jam session.

Przedsięwzięcie współorganizuje Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie oraz pleszewski Dom Kultury. Zapraszamy!

Wprowadził: Anna Bogacz

Wielkość czcionki
Kontrast