Komunikat kąpieliskowy nr 8/2025 z 30 czerwca 2025 r.

Sprawdź jakość wody w okolicznych jeziorach i zalewach

Pobierz plik [pdf]




Wybitny pleszewianin Wiktor Tomaszewski wrócił do domu

30 lat po śmierci wybitnego pleszewianina – internisty Wiktora Tomaszewskiego, mieszkańcy Pleszewa zebrali się, by symbolicznie przywrócić jego pamięć rodzinnej ziemi. Na Murze Pamięci przy pleszewskiej Farze odsłonięto pamiątkową tablicę. Były też wspomnienia a nawet tańce. Całość wydarzenia miała uroczysty i wzruszający charakter.

Inicjatywa uhonorowania doktora Tomaszewskiego wyszła od środowiska lekarskiego – Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, a w szczególności od dr Lidii Dymalskiej-Kubasik z delegatury w Lesznie oraz Tadeusza Tomaszewskiego, bratanka zmarłego. Na miejsce pamięci wybrano Pleszew, czyli rodzinne miasto internisty, w którym został pochowany po śmierci. Podczas uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową na Murze Pamięci przy pleszewskiej farze. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele środowisk medycznych, mieszkańcy oraz bliscy doktora, a także honorowy gość – Izabela Brodzińska, jego wieloletnia przyjaciółka i współpracowniczka z Edynburga.

Nie zabrakło również wzruszających momentów – poprzedzającej wydarzenie mszy świętej oraz wspomnień o doktorze Tomaszewskim, wygłoszonych w pleszewskim ratuszu. Uroczystość uświetnił występ lekarzy z Leszna, którzy zaprezentowali tradycyjne tańce szkockie, symbolicznie łącząc dwa światy – ten, w którym doktor Tomaszewski pracował, i ten, z którego pochodził. Jak podkreślił burmistrz Arkadiusz Ptak – Jestem dumny, że kolejny zasłużony w świecie pleszewianin ‘wrócił’ w symbolicznej tablicy do domu.

Wiktor Tomaszewski, choć życie zawodowe i pasję do medycyny związał z Edynburgiem, pozostał w sercach pleszewian jako człowiek wybitny – lekarz, edukator i ambasador polskiej nauki za granicą. Jego zasługi dla szkockiego środowiska medycznego, szczególnie w kształceniu młodych lekarzy, zostały przypomniane podczas uroczystości. W ten sposób pamięć o nim powróciła na dobre do Pleszewa i świadomości mieszkańców.




Ostrzeżenie hydrologiczne Nr 50 – susza hydrologiczna

Nazwa biura prognoz hydrologicznych: Biuro Prognoz Hydrologicznych we Wrocławiu, Wydział Prognoz i Opracowań Hydrologicznych w Poznaniu
Ostrzeżenie hydrologiczne Nr: 50
Zjawisko: susza hydrologiczna
Stopień: nie dotyczy
Ważność: od godz. 10:34 dnia 30.06.2025 do odwołania
Obszar: Prosna środkowa, Prosna dolna (łódzkie, wielkopolskie)
Przebieg: W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach w zlewni Prosny środkowej i dolnej, spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90%




Podziękowali patronowi za opiekę nad miastem

Kalendarzowe imieniny Jana są jednocześnie świętem św. Jana Chrzciciela – patrona Pleszewa. Z tej okazji władze samorządowe co roku symbolicznie dziękują za opiekę nad miastem i mieszkańcami składając kwiaty.

Tegoroczne złożenie kwiatów poprzedziła niedzielna msza święta odprawiona przez proboszcza parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie – ks. Dariusza Brylaka. Dziękując patronowi miasta za opiekę przybliżył historię powołania Jana na patrona Pleszewa. Po sumie, w asyście pocztu sztandarowego Miasta i Gminy Pleszew, delegacja w osobach zastępcy burmistrza Andrzeja Jędruszka, dyrektora Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adama Staszaka
i proboszcza pleszewskiej fary złożyła kwiaty pod figurą św. Jana Chrzciciela.

Św. Jan Chrzciciel został patronem Pleszewa 29 maja 2003 r. z okazji 720-lecia miasta decyzją Rady Miejskiej w Pleszewie. Fakt ten potwierdzają dwie spiżowe tablice zamontowane w tym samym roku na murze kościoła pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie. Tablice te zaprojektowali dwaj miejscowi artyści Jerzy Szpunt i Mariusz Grzemski, a w spiżu wykonała pracownia Juliusza Kwiecińskiego.

Delegacja składająca kwiaty pod figurą św. Jana Chrzciciela na Murze Pamięci w Pleszewie.

Msza pod przewodnictwem proboszcza pleszewskiej fary w intencji miasta Pleszewa.

Delegacje pod figurą św. Jana Chrzciciela na Murze Pamięci w Pleszewie,




Raport dotyczący chorób zakaźnych zwierząt na terenie województwa wielkopolskiego

RAPORT NR 27

DZIAŁANIA ZWIĄZANE Z WYSTĄPIENIEM CHORÓB ZAKAŹNYCH ZWIERZĄT NA TERENIE WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO ZA OKRES OD 20.06.2025 DO 27.06.2025 (według stanu na godz. 14:00 dnia 27.06.2025 r.)

Pobierz plik [pdf]




Wykaz działki niezabudowanej położonej w Pleszewie nr 2291/3 przeznaczonej do sprzedaży w trybie bezprzetargowym

WYKAZ

działki niezabudowanej położonej w Pleszewie, przeznaczonej do sprzedaży w trybie bezprzetargowym na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej.

BURMISTRZ MIASTA I GMINY PLESZEW
zamierza sprzedać:

Dz. Nr Pow. w ha KW Cena brutto obejmująca 23% VAT Opis nieruchomości
2291/3 0,2500 KZ1P/00040301/5 246.000 zł

(słownie: dwieście czterdzieści sześć tysięcy  złotych 00/100)

Działka niezabudowana i niezagospodarowana o kształcie nieregularnym, czworokątnym i wydłużonym, położona w Pleszewie. Działka przeznaczona jest na poprawę warunków zagospodarowania nieruchomości przyległej tj. dz. nr 2291/1

Zgodnie z uchwałą nr VII/155/2020 Rady Miejskiej w Pleszewie z dnia 20 stycznia 2020 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulic Kaliskiej, Wschodniej i Piaski, przedmiotowa nieruchomość objęta jest jednostką bilansową 2P/U i położona jest na terenach obiektów produkcyjnych, składów i magazynów oraz zabudowy usługowej.

Decyzją nr GP.6831.8.2025 z dnia 05.02.2025 r. działka wydzielona na powiększenie działki sąsiedniej nr 2291/1. Ustanowiono termin 6 miesięcy na przeniesienie praw do wydzielonej działki, licząc od dnia w którym decyzja stała się ostateczna.

Działy: III “prawa, roszczenia i ograniczenia” oraz IV “hipoteka” księgi wieczystej nr KZ1P/00040301/5 – wolne od wpisów.

Wzywa się byłych właścicieli lub spadkobierców oraz osoby, którym przysługuje pierwszeństwo nabycia nieruchomości, do złożenia wniosku wraz z wykazaniem tytułu pierwszeństwa, zgodnie z art. 34 ust. 1 pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z  2024 r., poz. 1145 ze zmianami), w terminie 6 tygodni od daty ukazania się niniejszego wykazu.

Wykaz zamieszczono na stronach internetowych Urzędu pod adresem: bip.pleszew.pl i Pleszew.pl (zakładka biznes).

Szczegółowych informacji udziela Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie (pok. nr 302).

Pleszew, dnia 27.06.2025 r.




Oferta wakacyjna 2025

Rozpoczynamy WAKACJE 2025. Jednostki kultury Miasta i Gminy Pleszew oraz spółka Sport Pleszew przygotowały specjalną ofertę warsztatową, muzyczną i sportową dla najmłodszych mieszkańców. 

Sprawdź, co, gdzie, kiedy:

Do pobrania:

Oferta wakacyjna 2025 [pdf]




Flesz PPL – czerwiec 2025




Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 46 – burze

Nazwa biura: IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych – Wydział w Poznaniu
Zjawisko/stopień zagrożenia: Burze/ 1
Obszar: województwo wielkopolskie powiat pleszewski
Ważność: od godz. 18:00 dnia 26.06.2025 do godz. 01:00 dnia 27.06.2025
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu 20 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%): 80%

Do pobrania:

Pełna treść komunikatu [pdf]




Ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10

WOJEWÓDZTWO WIELKOPOLSKIE

POZIOM 1

Powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia

poziomu docelowego substancji w powietrzu

INFORMACJE O RYZYKU PRZEKROCZENIA POZIOMÓW DOCELOWYCH
Zagrożenie Ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego (1 ng/m3) dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10
Data wystąpienia 25.06.2025 r.
Przewidywany czas trwania ryzyka Od dnia 25.06.2025 r. do dnia 31.12.2025 r.
Przyczyny Emisja z sektora bytowo-komunalnego szczególnie w okresie grzewczym
Rok 2025
Obszar ryzyka wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle PM10

Analiza wyników pomiarów benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 ze stacji PMŚ za okres od 12.05.24 r. do 11.05.25r. wskazuje na ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla B(a)P na terenie powiatu nowotomyskiego oraz za okres od 26.05.24 r. do 25.05.25r. wskazuje na ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla B(a)P na terenie powiatu pleszewskiego.

Ludność narażona na ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla B(a)P w pyle PM10

Ludność zamieszkująca obszar, na którym w 2025 r. istnieje ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla B(a)P: 136 705.

DZIAŁANIA ZMIERZAJĄCE DO OGRANICZENIA PRZEKROCZEŃ
Zakres działań Działania określone przez Zarząd Województwa w Programach ochrony powietrza https://www.umww.pl/programy-ochrony-powietrza
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
Data wydania 25.06.2025 r.
Podstawa prawna –      Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. 2024 poz. 54, z późn. zm.),

–      Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (t.j. Dz.U.2021 r. poz. 845).

Źródła danych Państwowy Monitoring Środowiska – dane z systemu monitoringu jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Opracowanie
Publikacja Portal Jakości Powietrza GIOŚ – Informacje Regionalne https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/rwms/15



Ósmoklasiści z gratulacjami od burmistrza

Uczniowie kończący w tym roku szkolnym edukację w pleszewskich podstawówkach odebrali z rąk burmistrza listy gratulacyjne. Symboliczne podziękowania wręczono wszystkim absolwentom ze średnią ocen powyżej 4,75. Uroczystość odbyła się w ZSP nr 1 w Pleszewie.

Przed uczniami i przedszkolakami oficjalne zakończenie roku szkolnego 2024/2025. Dla jednych to kolejne zakończenie i wakacje, dla innych początek czegoś nowego. Ten nowy początek mają przed sobą absolwenci klas ósmych szkół podstawowych. Na nich czekają już wybrane szkoły średnie i nowa przygoda. Jednak przed opuszczeniem podstawówek najlepsi ósmoklasiści wzięli udział we wręczeniu listów gratulacyjnych z rąk burmistrza MiG Pleszew jako docenienie trudu i pracy w minionych latach.

To zasługa nie tylko samych uczniów, ich trudu i włożonej pracy, ale również nauczycieli i rodziców, którzy motywowali, pilnowali i angażowali wyróżnioną młodzież. Gratuluję sukcesów i życzę powodzenia w kolejnym etapie nauczania – mówił burmistrz Pleszewa. Tegoroczne gratulacje odebrało 150 ósmoklasistów ze szkół podstawowych MiG Pleszew. 26 uczniów z ZSP nr 1 w Pleszewie, 41 uczniów z ZSP nr 2 w Pleszewie, 45 uczniów z pleszewskiej „Trójki”, 12 uczniów z Kowalewa, 10 uczniów z ZSP w Taczanowie Drugim, 9 absolwentów szkoły w Lenartowicach oraz 7 uczniów z Kuczkowa.

Uroczystość odbyła się w hali sportowej ZSP nr 1 w Pleszewie, a uświetnili ją miejscowi uczniowie śpiewem, recytacją i krótkim pokazem artystycznym.




W Pleszewie powstanie Muzeum Sztuki Współczesnej

Ponad 6,6 mln dofinansowania zdobył pleszewski samorząd na zagospodarowanie kamienicy u zbiegu ulic Krzyżowej i Kaliskiej. Ma tam powstać Muzeum Sztuki Współczesnej. Przestrzeń wypełni m.in. kolekcja dzieł Mariana Bogusza.

Zabytkowa kamienica, od lat stojąca w cieniu miejskiego zgiełku, wkrótce stanie się jednym z najważniejszych punktów na kulturalnej mapie Pleszewa. Dzięki unijnemu wsparciu, budynek zostanie kompleksowo zrewitalizowany. Inwestycja ma nie tylko przywrócić mu dawny blask, ale przede wszystkim nadać nowe funkcje społeczne i kulturalne.

W odnowionej przestrzeni znajdzie swoje miejsce Muzeum Sztuki Współczesnej, którego główną atrakcją będzie kolekcja dzieł Mariana Bogusza – pochodzącego z Pleszewa artysty awangardowego, grafika i rzeźbiarza. Prace Bogusza zostaną wyeksponowane na pierwszej kondygnacji oraz w podziemiach budynku. Dodatkowo zaplanowano przestrzeń na wystawy czasowe oraz artystyczne pracownie na poddaszu, które będą służyć młodzieży i odwiedzającym do twórczych działań – opowiada Anna Bogacz, rzecznik prasowy MiG Pleszew.

To jednak nie koniec planów. W przyszłości na dziedzińcu kamienicy mają powstać lokale mieszkalne, co jeszcze bardziej ożywi tę część centrum. Projekt dofinansowany z Regionalnego Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski obejmuje także konserwację 30 obrazów Mariana Bogusza. To ważny krok nie tylko dla kultury, ale również dla tożsamości i dumy lokalnej społeczności.

Kamienica na rogu Kaliskiej i Krzyżowej w Pleszewie.