Ogłoszenie o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Korzkwy, gmina Pleszew – etap II

OGŁOSZENIE

Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew z dnia 25.06.2026r.

o wyłożeniu do publicznego wglądu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Korzkwy, gmina Pleszew – etap II

Na podstawie art. 17 pkt 9 i 11 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 977 ze zmianami), w związku z art. 67 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r., poz. 1688 ze zmianami) oraz art. 39 w związku z art. 54 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (t.j. Dz. U. z 2026 r. poz. 670)

zawiadamiam

o wyłożeniu do publicznego wglądu oraz o możliwości zapoznania się z niezbędną dokumentacją projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w obrębie wsi Korzkwy, gmina Pleszew – etap II wraz z prognozą oddziaływania na środowisko, w dniach od 03.07.2026 r. do 24.07.2026 r., w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie, ul. Rynek 1, 63-300 Pleszew, w godzinach urzędowania, pokój nr 304, na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie pod adresem https://bip.pleszew.pl/pleszewm/bip/ogloszenia-20131/ogloszenia-2026.html oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie https://pleszew.pl.

Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami wraz z prognozą oddziaływania na środowisko odbędzie się w dniu 20.07.2026 r. o godz. 13:30 w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie, ul. Rynek 1, 63-300 Pleszew, pokój nr 101.

Dyskusja publiczna przeprowadzona zostanie również za pomocą środków porozumiewania się na odległość. Dodatkowe informacje o możliwości i sposobie udziału w dyskusji za pomocą środków porozumiewania się na odległość, można uzyskać pod numerem telefonu: 62 7428 351, w godzinach pracy Urzędu. Godziny pracy Urzędu podane są także w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie: https://bip.pleszew.pl

Zgodnie z art. 17 pkt 11 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, osoby prawne i fizyczne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej mogą wnosić uwagi do projektu planu. Zgodnie z art. 54 ust. 3 ustawy z dnia października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, zasady wnoszenia uwag i wniosków oraz opiniowania projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego określają przepisy ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i  zagospodarowaniu przestrzennym. Uwagi do ww. projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może wnieść każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu wyłożonego do publicznego wglądu.

Uwagi należy składać na piśmie do Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew w formie papierowej lub elektronicznej:

– osobiście w sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie,

– korespondencyjnie na adres: Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie, ul. Rynek 1, 63-300 Pleszew,

– za pomocą poczty elektronicznej na adres: sekretariat@pleszew.pl,

– za pośrednictwem systemu e-Doręczenia, adres: AE:PL-15723-11746-WWAGR-23,

na formularzu zamieszczonym przez organ w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie podmiotowej – w nieprzekraczalnym terminie do dnia 07.08.2026 r. Wnoszący uwagi podaje swoje imię i nazwisko albo nazwę oraz adres zamieszkania albo siedziby oraz oznaczenie nieruchomości, której uwaga dotyczy.

Organem właściwym do rozpatrzenia złożonych uwag jest Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew.

Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew

Klauzula informacyjna dotycząca przetwarzania danych osobowych w związku z procedurą planistyczną sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Zgodnie z art 13 ust.1 i ust 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w  związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46.WE (ogólne rozporządzenie o  ochronie danych - RODO) oraz art. 17a ustawy z dnia 27 marca 2003 o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2026 r. poz. 538) informuje, że:
  1. Zgodnie z art. 13 RODO informuję, że Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Miasto i Gmina Pleszew z siedzibą przy ul. Rynek 1, 63- 300 Pleszew, tel.: 62 742 83 00.
  2. Kontakt do Inspektora ochrony danych (Pan Mariusz Szymczak): e-mail iod@pleszew.pl lub pisemnie na wskazany powyżej adres siedziby Administratora.
  3. Celem przetwarzania danych osobowych jest realizacja zadań związanych z procedurą planistyczną, zaś podstawą przetwarzania jest ustawa z dnia 27  marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
  4. Pani/Pana dane osobowe są zabezpieczone zgodnie z obowiązującymi przepisami, a ich odbiorcami mogą być podmioty uprawnione do ujawnienia im danych na mocy przepisów prawa oraz podmioty przetwarzające w ramach świadczenia usług dla administratora.
  5. Nie przewiduje się przekazywania Pani/Pana danych do państw spoza Europejskiego Obszaru/ Gospodarczego lub instytucji międzynarodowych oraz przetwarzania danych osobowych w celu innym niż cel, w którym dane osobowe zostały zebrane.
  6. Decyzje dotyczące Pani/Pana danych nie będą podejmowane w sposób zautomatyzowany.
  7. Pani/Pana dane osobowe będą przetwarzane przez okres wynikający z przepisów prawa dot. archiwizacji.
  8. Posiada Pani/Pan prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, uzyskania ich kopii, sprostowania, wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia oraz przenoszenia danych.
  9. Podanie przez Panią/Para danych osobowych jest dobrowolne. W razie nie podania danych osobowych udzielenie odpowiedzi na złożony wniosek może być niemożliwe.



Wykaz nieruchomości zabudowanej położonej w Zawidowicach przeznaczonej do sprzedaży w trybie bezprzetargowym

WYKAZ

nieruchomości zabudowanej położonej w Zawidowicach przeznaczonej do sprzedaży w trybie bezprzetargowym, na rzecz aktualnych użytkowników wieczystych.

BURMISTRZ MIASTA I GMINY PLESZEW
zamierza sprzedać działkę nr 12 o pow. 0,6700 ha; zapisaną w KW nr KZ1P/00017296/6

Nieruchomość o kształcie regularnym, zbliżonym do prostokąta, zabudowana jest budynkiem warsztatu, wiaty oraz budynkami socjalnymi i gospodarczymi (które nie stanowią przedmiotu sprzedaży). Na nieruchomości prowadzona jest działalność gospodarcza. Teren częściowo ogrodzony. Na terenie nieruchomości znajdują się przyłącza i sieci: wodno-kanalizacyjna i elektroenergetyczna.

W ewidencji gruntów działka zapisana jako Bi (inne tereny zabudowane).

Przedmiotowa nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Dla przedmiotowego terenu uchwałą nr VI/58/2024 z dnia 24.10.2024 r. Rady Miejskiej w Pleszewie przystąpiono do opracowania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obrębów ewidencyjnych Rokutów, Turowy, Zawady, Grodzisko, Zawidowice, Lenartowice, gmina Pleszew. Nie wydano decyzji o warunkach zabudowy.

Cenę do sprzedaży w trybie bezprzetargowym ustalono zgodnie z art. 69 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, w myśl którego cenę nieruchomości gruntowej wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej, sprzedawanej jej użytkownikowi wieczystemu, ustala się w wysokości nie niższej niż dwudziestokrotność kwoty stanowiącej iloczyn dotychczasowej stawki procentowej opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego oraz wartości nieruchomości gruntowej określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży, jednak nie wyższej niż wartość nieruchomości gruntowej określonej na dzień zawarcia umowy sprzedaży:

206.600,00 zł (wartość z operatu)

3% dotychczasowa stawka procentowa

0,03 x 20 (dwudziestokrotność) = 0,6 x 206.600,00 zł = 123.960,00 zł

słownie: sto dwadzieścia trzy tysiące dziewięćset sześćdziesiąt złotych 00/100.

Powyższa kwota w trybie przepisów działu VIa: art. 198g-198l ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami / art. 32 ustawy o gospodarce nieruchomościami nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ponadto nabywca pokrywa koszt zawarcia aktu notarialnego przenoszącego własność.

Wzywa się byłych właścicieli lub spadkobierców oraz osoby, którym przysługuje pierwszeństwo nabycia nieruchomości, do złożenia wniosku wraz z wykazaniem tytułu pierwszeństwa, zgodnie z art. 34 ust.1 pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2026r. poz. 399), w terminie 6 tygodni od daty ukazania się niniejszego wykazu.

Wykaz zamieszczono na stronach internetowych pod adresem: bip.pleszew.pl. i pleszew.pl (zakładka biznes).

Szczegółowych informacji udziela Wydział Gospodarki Nieruchomościami i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta i Gminy w Pleszewie (pok. 302).

Pleszew, dnia 25.06.2026 r.




Pierwsza taka gala dla najlepszych absolwentów

Najlepsi z najlepszych ósmoklasiści odebrali ważne tytuły Super Absolwenta i Absolwenta Roku 2026. To nowe wydarzenie w gminie Pleszew, by jeszcze bardziej podkreślić rangę i uhonorować wybitnych Absolwentów podstawówek. Gratulacje przekazywał burmistrz również rodzicom i opiekunom. To po części również ich sukcesy.

Tegoroczna Gala Absolwentów to nowe wydarzenie honorujące wybitnych ósmoklasistów ze szkół Miasta i Gminy Pleszew. Nowe, dlatego że odbywające się przy udziale rodziców i opiekunów, aby jeszcze bardziej podkreślić wyjątkowość jednych, jak i drugich. Dotychczas zasłużeni absolwenci podstawówek spotykali się w czasie lekcji w szkole organizującej uroczystość, a teraz wraz ze swoimi najbliższymi stawili się w hali sportowej, by świętować w szerszym gronie.

– Jesteście wyjątkowi pod każdym względem, bo po raz pierwszy przyznajemy wyróżnienia w takiej formule i po raz pierwszy nagradzamy też Super Absolwentów nie tylko za średnią, ale również za wysokie osiągnięcia w prestiżowych konkursach – mówił burmistrz Arkadiusz Ptak podczas uroczystości. Na środku Sali prezentowali się więc zdolni uczniowie wraz ze swoimi rodzicami, opiekunami, a gratulowali im burmistrz, zastępczyni burmistrza, dyrektorzy szkół oraz wychowawcy.

Podczas Gali Absolwentów przyznano łącznie 184 wyróżnienia. Pięcioro uczniów otrzymało tytuł Super Absolwenta za osiągnięcie średniej ocen minimum 4.75 oraz udział w konkursach rangi wojewódzkiej i ogólnopolskiej. Tytuł Absolwenta Roku 2026 powędrował natomiast do wszystkich ósmoklasistów, którym udało się wypracować świadectwo z czerwonym paskiem. Galę uświetnił występ duetu: sopranistki Wiktorii Kachniarz oraz pianisty Karola Pilarskiego.




Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 49 – upał

Nazwa biura: IMGW-PIB Regionalne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu
Zjawisko/stopień zagrożenia: Upał/ 2
Obszar: województwo wielkopolskie powiat pleszewski
Ważność: od godz. 12:00 dnia 25.06.2026 do godz. 10:00 dnia 27.06.2026
Przebieg: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 20°C.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%): 90%

Do pobrania:

Pełna treść komunikatu [pdf; 279 kB]




Ruszają prace wykończeniowe w Compact Labie

Budowa Compact Lab Pleszew wkracza w kolejny, bardzo ważny etap. Podpisana została umowa na realizację prac wykończeniowych, które pozwolą doprowadzić obiekt do stanu „pod klucz”. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z harmonogramem, roboty zakończą się jesienią tego roku i pozostanie tylko urządzenie wnętrz.

Wielofunkcyjne centrum rozwoju Compact Lab Pleszew sukcesywnie nabiera ostatecznego kształtu. Po wcześniejszym ogłoszeniu postępowań dotyczących m.in. systemu ścian mobilnych, dostawy chłodni oraz prac wykończeniowych w części hotelowo-gastronomicznej, przyszedł czas na podpisanie umowy z wykonawcą odpowiedzialnym za realizację najważniejszego zakresu robót.

Do wykonania prac wykończeniowych wyłoniono w drodze przetargu Zakład Usługowo-Remontowy Idziaszek Sp. z o.o. z Nowego Miasta nad Wartą. Zadaniem firmy będzie doprowadzenie budynku do stanu „pod klucz”, co obejmuje m.in. montaż oświetlenia, wykonanie sufitów podwieszanych, układanie płytek i wykładzin, malowanie oraz tapetowanie ścian, wyposażenie łazienek, a także montaż grzejników i innych elementów niezbędnych do funkcjonowania obiektu. – To kolejny ważny etap budowy wielofunkcyjnego rozwoju. Po jego zakończeniu pozostanie tylko wyposażenie budynku w meble i pozostałe sprzęty – informuje Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa.

Zgodnie z harmonogramem prace mają zakończyć się w listopadzie. Po ich realizacji rozpocznie się kolejny etap inwestycji, związany z wyposażeniem budynku w meble, sprzęt oraz niezbędną infrastrukturę użytkową. Dzięki temu Compact Lab Pleszew będzie mógł w pełni realizować swoją funkcję nowoczesnego centrum rozwoju, integrującego działalność edukacyjną, biznesową i społeczną.

Burmistrz oraz przedstawicielka firmy wykonawczej na podpisaniu umowy w ratuszu.

budynek Compact Lab Pleszew




Pełne emocji zawody strażackie odbyły się w Kowalewie

Na boisku sportowym w Kowalewie odbyły się Miejsko-Gminne Zawody Sportowo-Pożarnicze, które zgromadziły drużyny Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z terenu całej gminy. Wydarzenie było okazją do sportowej rywalizacji, sprawdzenia umiejętności strażackich oraz integracji środowiska pożarniczego. Na boisku pojawiła się rekordowa liczba kobiecych drużyn.

Zawody rozegrano 20 czerwca, a ich organizatorem była OSP Kowalew przy współpracy Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego OSP w Pleszewie. W rywalizacji udział wzięły drużyny z Kowalewa, Pleszewa, Sowiny Błotnej, Bronowa, Zawidowic, Grodziska i Rokutowa. Oficjalnego otwarcia dokonała prezes Zarządu Oddziału Miejsko-Gminnego ZOSP RP w Pleszewie Dorota Gorzaniak, która powitała uczestników i życzyła wszystkim powodzenia.

Jako pierwsze do zmagań przystąpiły Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze, które rywalizowały zgodnie z regulaminem CTiF w rozwinięciu bojowym oraz biegu sztafetowym. Następnie na starcie stanęły Kobiece i Męskie Drużyny Pożarnicze, rozgrywając konkurencje według obowiązującego regulaminu krajowego. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwała komisja sędziowska pod przewodnictwem przedstawicieli Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji odbyła się ceremonia wręczenia pucharów, dyplomów i nagród ufundowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie. To było jak zwykle emocjonujące widowisko, a drużyny zjawiły się tak licznie, że walka była do samego końca. Szczególnie cieszy rekordowa liczba kobiet – dobrze rokujące jest też zaangażowanie młodzieży. Gratuluję wszystkim ekipom – mówi Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa. Najlepsze drużyny odebrały wyróżnienia z rąk burmistrza oraz przedstawicieli strażackich władz. Zawody zakończyły się wspólnymi fotografiami, które stanowiły pamiątkę kolejnego udanego spotkania strażackiej społeczności.

Wyniki rywalizacji w poszczególnych kategoriach:

MDP dziewcząt:

I – MDP Bronów

MDP chłopców:     

I – MDP Pleszew
II – MDP Sowina Błotna
III – MDP Rokutów I
PK – MDP Rokutów II

OSP Kat. „C” – kobiety:

I – OSP Kowalew
II – OSP Pleszew
III – OSP Grodzisko
IV – OSP Sowina Błotna
V – OSP Rokutów II
VI – OSP Bronów
PK – OSP Rokutów I

Kat. „A” – mężczyźni:

I – OSP Rokutów
II – OSP Kowalew
III – OSP Zawidowice
IV – OSP Pleszew
V – OSP Sowina Błotna
VI – OSP Bronów

burmistrz wręczający puchary strażakom

grupowe zdjęcie uczestników zawodów pożarniczych

konkurencje wykonywane przez strażaków podczas zawodów.

grupa młodzieży wykonująca zadania podczas zawodów pożarniczych




Raport dotyczący chorób zakaźnych zwierząt na terenie województwa wielkopolskiego

RAPORT NR 24/2026

DZIAŁANIA ZWIĄZANE Z WYSTĄPIENIEM CHORÓB ZAKAŹNYCH ZWIERZĄT NA TERENIE WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO ZA OKRES OD 12.06.2026 DO 19.06.2026 (według stanu na godz. 14:00 dnia 19.06.2026 r.)

Pobierz plik [pdf; 1 MB]




Dowiedz się, jak żyć z wilkiem za płotem

Zaniepokojenie mieszkańców w miejscach, w których po kilkudziesięciu latach pojawiły się wilki jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę medialne, emocjonalne informacje, podsycane sensacyjnymi zdjęciami. Jednak obecność wilka to jeszcze nie powód do paniki. To zwierzęta płochliwe, z natury unikające kontaktu z człowiekiem. Sprawdź, co zrobić, gdy spotkasz wilka.

Wilk jest drapieżnikiem i jego naturalnym pokarmem są dzikie ssaki kopytne. Z natury unikają one kontaktu z człowiekiem i boją się ludzkiego głosu. Jeśli więc drapieżnik regularnie pojawia się przy zabudowiskach lub nie wykazuje lęku, może to oznaczać, że jest zbytnio przyzwyczajony do obecności człowieka albo szuka pożywienia. Stowarzyszenie „Z szarym za płotem” edukuje i przekazuje cenne informacje, aby z tymi zwierzętami żyć w zgodzie i nie prowokować.

Aby uniknąć przyzwyczajania wilków i zachęcania do zbliżania się do posesji nigdy nie należy ich dokarmiać, nawet jeśli wyglądają na wychudzone. Mieszkając w pobliżu lasu należy przetrzymywać odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywkami, aby nie zwabiały wilków do posesji. W przypadku znalezienia szczenięcia wilka w lesie pod żadnym względem nie należy go dotykać ani zabierać, tylko zawiadomić Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Spacerując po lesie z psem należy zawsze trzymać go na smyczy i nie pozwalać samodzielnie penetrować lasów w pobliżu gospodarstwa.

Co zrobić, gdy spotkasz wilka na swojej drodze?

  1. Unieś ręce i machaj nimi szeroko w powietrzu, to rozprzestrzeni twój zapach, sprawi też, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  2. Pokrzykuj głośno, ostrym tonem w stronę wilka, to pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  3. Jeśli zwierzę nie reaguje i nadal się zbliża, rzucaj w niego będącymi w zasięgu przedmiotami.
  4. Nie uciekaj – drapieżniki instynktownie reagują pościgiem za uciekającym zwierzęciem, niewykluczone, że podobnie reagowałyby w przypadku ludzi.
  5. Wycofaj się powoli na bezpieczną odległość i dopiero, gdy masz pewność, że zwierzę odeszło, możesz przyspieszyć.
  6. Jeśli masz taką możliwość, zrób zdjęcia i zawiadom o zdarzeniu właściwą Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Nietypowe zachowania wilków, które wymagają interwencji to zbliżanie się do zabudowy mieszkalnej na odległość mniejszą niż 30 m i cykliczne powtarzanie się tej czynności, pozwalanie wilka na podchodzenie do siebie na odległość poniżej 30 m, podchodzenie wilków do ludzi i przejawianie zainteresowania nimi, atakowanie lub ranienie bez prowokacji. W każdym innym przypadku zachowania wilków są naturalne, niewymagające interwencji.




10. PKO Bieg Charytatywny. Biegniemy w Pleszewie dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

10. PKO Bieg Charytatywny – jedno z największych wydarzeń biegowych o charakterze społecznym w Polsce, odbędzie się 12 września 2026 r. Jubileuszowa edycja biegu połączy uczestników w całym kraju wokół wspólnej idei – wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

10. PKO Bieg Charytatywny to wydarzenie, które od lat łączy aktywność fizyczną z realną pomocą społeczną. Uczestnicy startują w 5-osobowych sztafetach, a ich zadaniem jest pokonanie jak największej liczby okrążeń na bieżni wybranego stadionu lekkoatletycznego. Każde okrążenie ma długość 400 metrów.

Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się jednocześnie w 20 lokalizacjach, w 16 województwach, co pozwala na udział w całej Polsce. Do biegania i pomagania zachęcamy także w Pleszewie, gdzie bieg odbędzie się na bieżni Stadionu Miejskiego, przy ul. Wojska Polskiego 6.

W biegu można wziąć udział również indywidualnie, korzystając z aplikacji mobilnej.

Wynik przekłada się bezpośrednio na wsparcie finansowe – im więcej okrążeń pokonają uczestnicy, tym większa pomoc trafi do potrzebujących. Za każde pokonane 400 metrów, PKO Bank Polski dorzuca 10 zł do puli na rzecz celu charytatywnego.

Wspólny cel: zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży

W 2026 roku, podobnie jak w poprzednim, celem charytatywnym biegu jest zwiększenie dostępu do opieki psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży w całej Polsce. Środki zebrane podczas wydarzenia zostaną przeznaczone na finansowanie bezpłatnej psychoterapii dla młodych osób potrzebujących wsparcia.

Zdrowie psychiczne jest jednym z najważniejszych wyzwań współczesności. Coraz więcej dzieci i młodzieży mierzy się z problemami emocjonalnymi, stresem, lękiem czy depresją. Dostęp do specjalistycznej pomocy bywa ograniczony, a czas oczekiwania na wsparcie często jest zbyt długi. Inicjatywy takie jak PKO Bieg Charytatywny pomagają zwiększać dostępność realnej pomocy i budować społeczną świadomość tego problemu.

W ciągu dziewięciu dotychczasowych edycji w wydarzeniu wzięło udział ponad 47 400 osób, a Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała już ponad 12,3 miliona złotych na cele charytatywne.

Bieg pokazuje, że wspólna aktywność fizyczna może mieć realny wpływ na życie innych. Każdy uczestnik, niezależnie od poziomu zaawansowania, ma swój udział w pomaganiu innym.

Jak wziąć udział?

Zapisy i regulamin wydarzenia dostępne na stronie www.pkobiegcharytatywny.pl

 

Plakat 10. PKO Biegu Charytatywnego w Pleszewie 12 września 2026 r. o godzinie 11:00.




Ostrzeżenie meteorologiczne Nr 45 – upał

Nazwa biura: IMGW-PIB Regionalne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Poznaniu
Zjawisko/stopień zagrożenia: Upał/ 2
Obszar: województwo wielkopolskie powiat pleszewski
Ważność: od godz. 11:00 dnia 19.06.2026 do godz. 20:00 dnia 21.06.2026
Przebieg: Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w piątek i niedzielę od 30°C do 33°C, w sobotę od 32°C do 35°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 21°C.
Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska(%): 90%

Do pobrania:

Pełna treść komunikatu [pdf]




XXVIII sesja IX kadencji Rady Miejskiej w Pleszewie w dniu 16 czerwca 2026 r.




Mieszkańcy zdobywali wiedzę z zakresu obrony cywilnej i ochrony ludności

Jak reagować w sytuacjach zagrożenia, przygotować rodzinę na kryzys i skutecznie współpracować ze służbami ratowniczymi? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań poznali uczestnicy szkolenia z zakresu obrony cywilnej i ochrony ludności, które odbyło się w Zajezdni Kultury w Pleszewie. Bezpłatne szkolenie zorganizował samorząd.

Spotkanie poświęcone było praktycznym zagadnieniom związanym z bezpieczeństwem mieszkańców w sytuacjach zagrożenia i nieprzewidzianego niebezpieczeństwa. Doświadczeni wykładowcy z Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Kaliskiego omówili zasady postępowania po usłyszeniu sygnałów alarmowych i komunikatów ostrzegawczych oraz przedstawili sposoby przygotowania domu i rodziny na różnego rodzaju sytuacje kryzysowe.

W programie szkolenia znalazły się również zagadnienia dotyczące tworzenia zapasów niezbędnych do przetrwania, kompletowania plecaka ewakuacyjnego, zasad ewakuacji oraz właściwego zachowania podczas klęsk żywiołowych, awarii infrastruktury, w tym blackoutów, a także zagrożeń militarnych. Uczestnicy dowiedzieli się także, jak korzystać z miejsc schronienia i środków ochrony indywidualnej oraz poznali podstawy udzielania pierwszej pomocy.

Istotnym elementem spotkania była także współpraca ze służbami ratowniczymi oraz organizacja pomocy sąsiedzkiej w sytuacjach kryzysowych. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w szkoleniu i zaangażowanie. Wiedza zdobyta podczas takich spotkań może okazać się bezcenna w sytuacjach wymagających szybkiego i odpowiedzialnego działania – mówi Beata Bilińska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. Zadanie zostało dofinansowane z Programu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej na lata 2025–2026.

szkolenie mieszkańców z obrony cywilnej.

Szkolenie mieszkańców z obrony cywilnej.